• 24 Şubat 2020 Pazartesi
 • Rize AÇIK
 • 00:00
  24 Şubat 2020 İmsak: Güneş: Öğle: İkindi: Akşam: Yatsı:

Seyahat Yazarları Rize`de

Rize’deki turizm kapasitesini geliştirmek ve sayısını artırmak kapsamında 6 seyahat yazarı kente gelerek turistik yerlerini gezdi.

Seyahat Yazarları Rize`de

Rize’de her geçen gün artan turizm potansiyeli yerli ve yabancı turistlerin de ilgisini çekiyor. Turizm destinasyon alanları açısından zengin bir coğrafyaya sahip Rize’yi ziyaret eden seyahat yazarları, bahar ayında izlenimler edindi, sezon öncesi kenti gazetelerinin sayfalarına taşımak için gözlemlerde bulundu. 

Rize Gençlik Spor Kültür Turizm ve Tanıtım Derneği’nin davetlisi olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla Rize’ye gelen seyahat yazarları Çamlıhemşin’den İkizdere’ye kadar birçok turizm destinasyon alanını gezdi, tarihi ve doğal güzellikleri keşfetti.  Üç grup olarak gerçekleşen gezilerde; Bulut Şelalesi, Zil Kale, Kıbledağı Camii, İkizdere Cimil Şelalesi, Arapdüzü Mesire Alanı, İyidere Pileki Park Mesire Alanı, Petran Yaylası,Avusor yaylası, Rize kalesi, Rize Ziraat Çay Bahçesi gibi yerler ziyaret edilirken Rize’nin mutfağından lezzetler tadıldı.     

KALENDER: İLİMİZİN TANITIMINA KATKI SUNMAYI SÜRDÜRÜYORUZ
Seyahat yazarlarının ziyaretini organize eden Rize Gençlik Spor Kültür Turizm ve Tanıtım Derneği Başkanı Aytekin Kalender, “İlimizde ki güzellikleri daha çok kişiye ulaştırarak tanıtmak için böyle bir program yaptık. Geçen yıl bir milyon olan ziyaretçi rakamını bu yıl bir milyon 250 binlere taşınmasında bizde katkıda bulunmak istedik. İç turizm pazarını hareketlendirmek, yeni destinasyonlar açılmasını sağlamak ve kültür turizmine katkıda bulunmak amacıyla bir çok çalışma yapılıyor. Bizde dernek olarak bu çalışmalara katkı sunmayı hedefledik. Programda birbirinden değerli seyahat yazarlarımızı konuk ettik. Buradan inanılmaz güzelliklerle ayrıldıklarını bize ifade ettiler. Bizden kendilerinden artık ilimizin turizm elçileri olmalarını rica ettik. Gelecek yıllarda havalimanının hizmete girmesi kış turizminde atılan adımlarla ilimiz artık bir turizm şehri olarak anılacak. Bunun için biz turizmcilerin gelecek yılları iyi planlamamız gerekiyor. Alt yapı üst yapı mevcut değerlerin korunması noktasında ciddi sıkıntılarımız var. Bunları düzeltemezsek gelecek aydınlık yerine karanlık olur. Biz ilimizin tanıtımına katkı sağlamayı sürdürüyoruz” dedi.

GÜNDOĞDU: RİZE EŞSİZ BİR COĞRAFYAYA SAHİP
Kültür Bakanlığının katkılarıyla gerçekleşen ziyarette Rize’ye gelen Hürriyet seyahat gezgin yazarlarından (nerdesinbahar) Bahar Gündoğdu da daha öncede Rize’ye geldiğini belirterek şunları dedi:
“Fakat yine böyle bir davet almak beni çok mutlu etti. Çünkü Rize eşsiz coğrafyası ile her mevsim görülmesi gereken bir yer. Doğa, kültür ve tarihin izlerini görmek isteyenler mutlaka Rize’yi ziyaret etmeli. Birçok insan bu güzel doğayı görmekten kendini mahrum etmiş. Rize’nin tanıtımı için, birkaç günde olsa buradayım. İlk gün İyidere'de ki Pileki Mağarasıyla başladık. Pileki mağarası bizi tepesinden akan şelale ve yağmurla karşıladı. Mağara doğal bir mağara değil. Pileki denilen ekmek pişirmekte kullanılan taş tablaları bu mağaradan çıkarmışlar. Ardından 2 km’lik su yolu eşliğinde yemyeşil bir yolda yürüyerek tarihi değirmene ulaştık. Aynı zamanda, ne zaman yapıldığı belli olmayan, çok eski köprülerde harika fotoğraflar çektirdik. Çay içtik, Rize’nin yemeklerini yedik. Rize'ye 3’inci gelişim olmama rağmen yeni yerler keşfetme şansım oldu. Rize’yi mutlaka gelip görmelisiniz. Bize bu gezide eşlik eden herkese teşekkür ediyorum. Özellikle Rize İl Kültür Turizm Müdürlüğü'ne yaptıkları çalışmalardan dolayı şükranlarımız sunuyorum. Aldığımız notları fotoğrafları köşelerimize, bloklarımıza ve sayfalarımıza taşıyarak bu güzel şehrin tanıtımına katkı sağlayacağız.” diye konuştu.

Bu habere ifade bırak!

 • 0
  KIZGIN
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  HAHAHA
 • 0
  ALKIŞ
YORUM EKLE