Rize'de, kamu kuruluşlarının yatırımlarının izlenmesini, çalışmalarının koordine edilmesini ve il düzeyindeki yatırımların daha etkin bir şekilde yürütülmesini sağlamak amacıyla üçer aylık dönemler halinde gerçekleştirilen il koordinasyon toplantılarının 2024 yılı II. dönem toplantısı, Vali İhsan Selim Baydaş başkanlığında yapıldı.

AFAD Acil Durum Yönetim Merkezi'nde gerçekleştirilen, sekretaryası İl Planlama ve Koordinasyon Müdürlüğünce yürütülen toplantıya; Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Yılmaz, Rize Belediye Başkan Yardımcısı Muhittin Aydın Bilsel, vali yardımcıları Murat Öztürk, Hüseyin Aydın, Hatice Cemre İncesu, kaymakamlar, ilçe ve belde belediye başkanları, yatırımcı kuruluşların bölge ve il müdürleri ile diğer yetkililer katıldı.

Toplantıda konuşma yapan Vali Baydaş, "İlimizde 2024 yılı I. döneminde; ulaştırma-haberleşme sektöründe 49, eğitim sektöründe 10, turizm sektöründe 8, tarım sektöründe 85, enerji sektöründe 5, imalat sektöründe 23, konut sektöründe 10, sağlık sektöründe 14 ve diğer kamu hizmetleri (iktisadi-sosyal) sektöründe 48 olmak üzere toplam 252 proje ve iş yürütülmüştür." dedi.

Vali Baydaş, yürütülen 252 proje ve işin toplam tutarının 76 milyar 432 milyon 748 bin TL olduğunu belirterek, "Bu projelere önceki yıllarda 17 milyar 25 milyon 361 bin TL harcanmıştır. Projelerin 2024 yılı ödenekleri ise 6 milyar 412 milyon 445 bin TL’dir." ifadelerini kullandı.

Rize'de Aç Kalan Yaban Domuzları Şehre İndi Rize'de Aç Kalan Yaban Domuzları Şehre İndi

2024 yılı I. döneminde yürütülen 252 adet projenin 6’sının bitirildiğini kaydeden Vali Baydaş, "174 adet proje üzerinde çalışmalar sürdürülmekte olup 41 adet proje ve işin ihalesi beklenilmektedir. 31 adet iş ve proje henüz başlamamış. 16 adet proje tasfiye edilmiştir. Söz konusu projeler için 2024 yılı I. dönem sonu itibariyle toplam 1 milyar 219 milyon 266 bin TL harcama yapılmıştır." diye konuştu.

Vali Baydaş’ın açıklamalarının ardından toplantı; Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 12. Bölge Müdürü İhsan Gümrükçü, DSİ 22. Bölge Müdürü Fatih Kişi, Trabzon Orman Bölge Müdürü Emin Yılmaz, Tapu ve Kadastro IX. Bölge Müdürü Serkan Coşkun, Karayolları 10. Bölge Müdürü Yardımcısı İlker Travaç ve Rize İl Tarım ve Orman Müdürü Murat Genc'in şehirdeki çalışmaları ve projeleri hakkında yaptıkları sunumlar ile tamamlandı.

Muhabir: ERHAN ALPAYDIN