Ekrem Kılıç 1990 yılında Pazar İlçe Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Güvenlik Hizmetlerini Güçlendirme Derneği Başkanlığı ile görev aldı. Bu görevi sırasında toplumun güvenliğine katkı sağlamak için çeşitli projeler gerçekleştirdi.

Pazar Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet KooperatiBaşkanlığı'nı 2009 yılından bu yana başarıyla yürüten Kılıç, esnafın sesi olmayı sürdürdü.

Aynı zamanda Rize Artvin Bölge Birliği Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatieri Birliği yönetim kurulu üyeliği de yaptı.

Pazar'da çeşitli derneklerde ve kurumlarda aktif rol alan Kılıç, Pazar Kuran-i Kerim ve Cami Hizmetleri Eğitim ve Kültür Derneği Başkan Vekilliği ile toplumsal değerlere katkı sağladı.

Aynı zamanda Pazar Merkez Camileri yaptırma ve Yaşatma Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği görevini başarıyla sürdürdü.

Ekrem Kılıç, geçmişte Pazar'ın çeşitli kurumlarında ve derneklerinde önemli görevler üstlendi.

Bunlar arasında Pazar Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanlığı, Cumhuriyet Mahallesi Muhtarlığı, Pazar Muhtarlar Derneği Başkanlığı, ve Pazar Vergi Dairesi Takdir Komisyonu Üyeliği gibi görevler bulunmaktadır.

Spor ve siyaset alanında da aktif olan Kılıç, Pazarspor Kulübü Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevini uzun yıllar boyunca üstlendi.

Aynı zamanda Anavatan Partisi'nde Pazar İlçe Başkanlığı görevini yürüttü ve yerel yönetimde de aktif rol aldı.

Ekrem Kılıç, uzun yıllar boyunca Pazar'ın sosyal ve ekonomik hayatına katkılar sağlayan bir isim olarak tanındı ve sevildi.

Ekrem Kılıç, 31 Mart 2024 seçimlerinde AK Parti'nin Pazar Belediye başkan adayı oldu ve kazanamadı.