Gençlik yıllarını ve eğitim yıllarının büyük bir kısmını doğduğu yer olan Rize'de geçiren Bakırcı, lisans eğitimi için farklı bir şehre gitmiştir. Gençlik yıllarından itibaren siyasi hayatını devam ettiren Recep Bakırcı, iş hayatında da aktif şekilde rol almıştır.

Recep Bakırcı, ilk ve orta eğitimini Rize’de tamamlayarak, lise eğitimi için Samsun iline gitmiştir. 

Samsun'da lise eğitimini alarak buradan da lisans eğitimi için Erzurum'a gelmiş ve Atatürk Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde lisans eğitimini tamamlamıştır.

Atatürk Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra eğitimi ile alakalı olan bir firmada mühendis olarak uzun yıllar görev almıştır. İş hayatının yanı sıra Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) teşkilatı içerisinde de aktif şekilde yöneticilik ve kurul üyeliği yapmıştır.

Recep Bakırcı, siyasi hayatına MHP teşkilatı içerisinde devam etmiştir. Özellikle Rize'de Ülkü Ocakları içerisinde aktif bir şekilde görev almıştır. Ülkü Ocakları'nda üniversite masa Başkanlığı görevini başarı ile yürütmüştür. 

Bu görevden sonra da 5 yıl boyunca Rize Ülkü Ocakları Başkanlığı görevini yürütmüş, MHP komisyonunda da aktif olarak yer almıştır. 

Gençlik Kolları olarak pek çok görevde yer alan Recep Bakırcı, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi olarak MHP Genel Merkezi’nde çeşitli komisyonlarda çeşitli görevler almıştır. 

Milliyetçi Hareket Partisi 28. Dönem Rize milletvekili adayı olup kazanamamıştır.

Bakırcı, evli ve 3 çocuk babasıdır.