• 29 Şubat 2020 Cumartesi
  • Rize AÇIK
  • 00:00
    29 Şubat 2020 İmsak: Güneş: Öğle: İkindi: Akşam: Yatsı:

Fındıklı İlçesi

Fındıklı İlçesini tanıyalım.

Fındıklı İlçesi

 Fındıklı ilçesi Fatih Sultan Mehmet’in 1461 yılında Trabzon’un fethinden sonra Osmanlı egemenliği altına girmiştir. Önceden bölgede Tiranlılar, Makedonyalılar ve Bizanslılar yaşamıştır.  1886 yılına kadar “KARYE” (Köy ile Nahiye arasında idari birim) olan Fındıklının eski adı VİÇE’dir.  Kaynaklara göre Viçe 1887 yılında Hopa ilçesine bağlı bir nahiye oldu.  15 Şubat 1916 tarihinde Rus işgaline uğrayan Viçe 11 Mart 1918 tarihinde işgalden kurtulmuştur. Viçe 11 Haziran 1947 tarihinde Fındıklı adıyla Çoruh (Artvin) iline bağlı bir ilçe olmuş ve 1948 yılında belediye teşkilatı kurulmuştur. Fındıklı 27 Kasım 1953 yılında Artvin ilinden ayrılıp Rize iline bağlanmıştır.

 
Yüzölçümü 409 Km2  olan ilçenin doğusunda Arhavi, batısında Ardeşen, Güneyinde Yusufeli ilçeleri ve kuzeyinde ise Karadeniz ile çevrili olup, 13 Km. kıyı şeridi vardır. Kıyıda çok az olan düzlük alanlar kaçkarlara doğru, tepeler ve dağlar şeklinde yükselir.  Vadiler arasında yer yer düzlükler mevcuttur. İlçe topraklarını Sümer, Arılı ve Çağlayan derelerinin etrafındaki vadiler oluşturur. Bu dereler boyunca otlaklar ve yaylalara rastlanır. Kaçkar eteklerine doğru yükseldikçe daimi kar sınırları ile karşılaşılır.
 
 
Tipik Karadeniz arazi yapısı ve iklimine sahip olan ilçemizde yılın 6 ayı kapalı, 4 ayı çok bulutlu, 1,5 ayı bulutlu, 19 gün açık hava bulunmakta ve 365 günün yarısı yağışlı geçmektedir.  Yıllık yağış miktarı 2500 mm. den 3000 mm. ye çıkmakta olup, en yüksek nem oranı % 95, en düşük nem oranı % 40 cıvarıdır.  En yüksek sıcaklık 30 Co , en düşüğü ise –4 Co  cıvarındadır.
 
İlçemizde 22 köy bulunmaktadır. Merkez Belediyesinin 8 mahallesi vardır.
 
KÖY/MAH. ADI  ESKİ YÖRESEL ADI
 
FINDIKLI MAH. (Merkez) GAVRA
HÜRRİYET MAH. MANASTIR/GAVRA
SAHİL MAH. MEKİSKİR
YENİMAHALLE PAÇVA/YENİKÖY
ILICA MAH. KURTUME/GORİ
AKSU MAH. ABUSUFLA
LİMAN MAH. TOROSİ/MAYİSİNE
TATLISU MAH. GESİYE

KÖYLERİMİZ
 
ARILI PİSHALA
ASLANDERE ÇUKULİT/PEYNİRCİLER
AVCILAR ANDRAVAT
BEYDERE ABU HEMŞİN/ SUPE
CENNET ÇAĞLAYAN
ABU ÇINARLI
ÇURÇAVA 
DERBENT: TREVENT
DOĞANAY: DOĞANCIK/MZUĞU
GÜRSU: BAŞKÖY
HARA: IHLAMURLU
KARAALİ: CANPET/KARALİKÖY
KIYICIK
MOÇHORE/KONTİVE
MEYVALI
CANPET : SAAT
SULAK: MZUĞU
SÜMER: SERMENİ
TEPECİK
PETESKİR
YAYLACILAR
YENİKÖY: GURUPİT
YENİŞEHİTLİK: ZENİMOŞ

 
EKONOMİK DURUM  :
 
Yöre halkının bölge şartlarına göre geçim kaynağı, başta çay ve fındık olmak üzere kısmen narenciye, meyvecilik, su ürünleri, arıcılık ve hayvancılıktır.
 
İlçemiz mülki sınırları içerisinde Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğüne bağlı Fındıklı Çay Fabrikası ve bu fabrikaya ilaveten özel sektör bünyesinde Dosan,Doğuçay ve Ofçay fabrikaları faaliyetle- rini sürdürmektedir.  İlçemizde yaklaşık 2500 çiftçi ailesi tarımsal gelir ekonomik refahı sağlamada yeterli olmadığından çalışır nüfusun büyük bir çoğunluğu işçi, memur ve esnaf gibi tarım dışı alanlarda çalışmaktadır.  İlçemizde tarımsal faaliyetlerden yılda yaklaşık 32 bin ton yaş çay, 750 ton kuru kabuklu fındık, 1350 ton süt, 60 ton et, 200.000 adet yumurta, 10 ton bal ve kıyı balıkçılığında yaklaşık 40 ton çeşitli cins balık avlanmaktadır. Yapılan değerlendirme ve hesaplamalara göre ilçemizin gayrisafi yıllık tarımsal geliri aile başına ortalama 1.500.000.000. liradır.  İlçemizde çoğunluğu Jersey melezi 1500 baş sığır, 700 baş yerli sığır, 1600 küçükbaş hayvan, 3000 adet Tavuk, 3500 adet fenni ve 500 adet ilkel arı kovanı mevcuttur. İlçemizde tarımsal amaçlı bir Fındık Tarım Satış Kooperatifi, bir Tarım Kredi Kooperatifi ve 3 adet  Çay Ekicileri Kooperatifi ve 10 adet Yapı Kooperatifi mevcuttur. İlçemizde son yıllarda yeni bir ürün olan KİVİ’ nin  üretimi alternatif ürün olarak yaygınlaşmaktadır.
 
İlçemizde Ziraat ve Halk bankalarının şubeleri bulunmaktadır.  Fuar, sergi ve panayır bulunmamakla birlikte haftanın Perşembe günleri yöre halkı tarafından üretilen ürünler ile çevre ilçe esnafının sattığı mallardan oluşan pazar kurulmaktadır.
 
İlçemizde küçük sanayii ve zanaatkârlık (Ustalık – Çıraklık) alanlarına ilgi duyulmamakta olup, çalışan kesimin büyük bir çoğunluğu memur ve işçi’dir.  Genç nüfusun büyük bir çoğunluğu işsiz olduğundan ilçemiz sürekli göç vermektedir.

 

 
YORUM EKLE