• 06 Aralık 2021 Pazartesi
  • Rize AÇIK
  • 00:00
    6 Aralık 2021 İmsak: Güneş: Öğle: İkindi: Akşam: Yatsı:

Fındıklı İlçesi

Rize'nin en doğusunda yer alan Fındıklı ilçesini tanıyalım.

Fındıklı İlçesi

Uzun bir dönem, sırasıyla Roma İmparatorluğu ve Trabzon İmparatorluğu egemenlikleri altında kalan Fındıklı, 1509'da Osmanlı egemenliğine girdi. İlçe, Artvin'e bağlıyken, 1953'te Rize'ye bağlandı.

Adını ise zamanında sakinlerinin fındık yetiştirmesinden dolayı alan fakat artık yerini çay yetiştiricilerine bırakmış bir ilçedir. Kıyı şeridi çok geniş olmayan, ancak denizden Kaçkarlar'a gittikçe genişleyen, Abu ve Pishala derelerinin arasında kalan geniş vadileri ile yarı tropikal bir bölgedir.

Fındıklı ilçesi Fatih Sultan Mehmet'in 1461 yılında Trabzon'un fethinden sonra Osmanlı egemenliği altına girmiştir. Önceden bölgede Tiranlılar,Makedonlar ve Bizanslılar yaşamıştır. 1886 yılına kadar “Karye” (Köy ile Nahiye arasında idari birim) olan Fındıklının eski adı Viçe'dir. Kaynaklara göre Viçe 1887 yılında Hopa ilçesine bağlı bir nahiye oldu. 15 Şubat 1916 tarihinde Rus işgaline uğrayan Viçe, Rusya'da 1917 yılında gerçekleşen Bolşevik ihtilalinden sonra imzalanan Brest Litovsk Barış Antlaşması'ndan sonra 11 Mart 1918 tarihinde işgalden kurtulmuştur. Viçe, 11 Haziran 1947 tarihinde Fındıklı adıyla Çoruh (Artvin) iline bağlı bir ilçe olmuş ve 1948 yılında belediye teşkilatı kurulmuştur. Fındıklı 27 Kasım 1953 yılında Artvin ilinden ayrılıp Rize iline bağlanmıştır.

Fındıklı’nın en önemli iki akarsuyu Çağlayan ve Arılı Dereleridir. İlçede Rize ilinin en güzel sivil mimari örneklerinden olan konaklar yer almaktadır. Ayrıca tarihi eser olarak cami, kemer köprü ve mezarlıklar bulunmaktadır.

GÜNCEL BİLGİLER

Yüzölçümü: 409 km²
Nüfusu: 16.678
Köy ve Mahalle Sayısı: 23 köy, 8 mahalle
İl Merkezine Uzaklığı: 63 km.
Posta Kodu: 53700
Kaymakam: İbrahim Güneş
Belediye Başkanı: Ercüment Şahin Çervatoğlu (CHP)

YORUM EKLE
YORUMLAR
HÜLYA
HÜLYA - 2 ay önce

FINDIKLI,GEZİLİP GÖRÜLMEDİKÇE, YAŞAYANLARIN ( LAZ) SICAKLIGI HİSSEDİLMEDİKÇE HİÇ BİR SEYDİR. AMA,BİLİNCE, GEZİLİP GÖRÜNCE,LAZLARI TANIYINCA .......O ZAMAN, BAMBAŞKA BİR SEYDİR LAZ OLMAKTAN GURUR DUYUYORUM.