• 26 Ocak 2020 Pazar
  • Rize AÇIK
  • 00:00
    26 Ocak 2020 İmsak: Güneş: Öğle: İkindi: Akşam: Yatsı:

Rize Kaleleri

Rize`deki kalelerimiz

Rize Kaleleri

RİZE KALESİ
Rize’ yi kuşbakışı izlemek ve tarihle doğanın iç içe eşsiz görüntüsünü tek bir karede memleket kokan çay eşliğinde karelemek isteyenler buyurun Rize Kalesi’ne..!Rize’ye bir de Rize Kalesinden bakın…

Rize’ye Birde Rize Kalesinden Bakalım...

Eşsiz tabiat güzellikleri, zengin halk mimarisine sahip olan güzel Rize’miz coğrafik konum olarak Türkiye’nin kuzeydoğusunda yer almakta. İnsan ve tabiatın birbirleriyle iç içe sergilemiş oldukları bu şirin ilimizde yapılar vadilerin yamaçlarında asılmış gibi durur ve ilk kez gören birçok insanı hayrete düşürür. Şiddetle akan dere sesi çamların dallarına saklanan kuşlara nispet üstlerinde kurulu olan narin asma köprülere iyice bir bakın dercesine insanları çağıra çağıra çağlar Karadeniz’e doğru… Bir bakarsınız tulum sesiyle bir bakarsınız kemençeyle coşuyor onca insan çiçekli yayla yollarında, çay bahçelerinde, mısır tarlalarında…  Tüm bu doğal güzelliklerin ötesinde Rize önemli bir tarihe de kucak açmış yıllar öncesinde. Ve o günlerin izini çeşitli tarihi eser ve yapılarla bugünlere dek taşımış. Rize Kalesi bunun en güzel örneklerinden bir tanesi. Rize Kalesi şehir merkezinin güneybatısında yer alır. İç Kale ve Aşağı Kale’den meydana gelmektedir. Rize il merkezinin güneybatısında bulunan Rize Kalesi’nin ne zaman yapıldığı bilinmemektedir. Bunu belirten bir kitabe de günümüze gelememiştir. Kale ilk yapılışında İç Kale ve Aşağı Kale’den meydana gelmiş, Aşağı Kale bölümü yoğun yapılaşmadan ötürü tamamen yok olmuş ve yalnızca batı tarafındaki bazı sur parçaları ile kuleleri günümüze gelebilmiştir. Rize Kalesi’nin tarihlendirilmesi konusunda kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Bununla birlikte, Aşağı Kale surlarının bazı bölümleri Bizans İmparatoru Alexios II. (1297-1330) zamanında yapılan Trabzon Kalesi ile benzerlik göstermesinden ötürü bu dönemde yapıldığı sanılmaktadır. İç Kale ise, İmparator Iustinianus (527-565) zamanında yapılmıştır. Sonraki dönemde de Trabzon Kommenosları zamanında Aşağı Kale’nin surları yapılmıştır. Bu kale Osmanlı döneminde onarılarak kullanılmıştır.İç Kale deniz seviyesinden 150 m. yükseklikte, doğal bir yükselti üzerine yapılmıştır. Düzgün olmayan, yamuk şekilde bir planı olan İç Kale’nin girişi doğu yönündedir. Bu kapıdan küçük bir avluya girilmektedir. Avludan ikinci bir kapı ile de asıl kaleye geçilmektedir. İç Kale’yi çevreleyen duvarlar ve surlar kısmen düzgün kesme taştan, kısmen de moloz taştan yapılmış ve kireç harçla da sağlamlaştırılmıştır. Duvar kalınlıkları 1,5 m.yi bulmaktadır. İç Kale’nin yarım daire planlı beş kulesi vardır. Ayrıca doğusuna da kayalara oyulmuş bir kuyu yapılmıştır. Yoğun yerleşme sebebiyle Aşağı Kale tamamen yok olmuş, batı tarafındaki bazı sur parçaları ve kuleler günümüze kadar gelebilmiştir. Yakın zamanlara kadar çok harap durumda olan İç Kale surları Kültür Bakanlığınca onarılmıştır.

Rize Kalesi, son yıllarda yapılan restorasyonlarla yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmeye devam etmektedir. Özellikle turizm organizatörleri bu tarihle doğayı pekiştiren eşsiz yapıyı Doğu Karadeniz turlarında üst sıralara koymaktadırlar. Rize Belediyesi tarafından işletmeciliği yapılan ve güzel bir aile ortamı oluşturulan Rize Kalesi’ne girişler ücretsiz olup deneyimli personelle hizmet verilmektedir. Geçtiğimiz yıllara nazaran kapasitesi 2 kat daha artırılan bu nezih mekan, rezervasyonlara da rahat bir şekilde cevap verebilecek duruma getirildi. Böylece, hem yerli halkın hem de ilimize gelen turistlerin uğrak yerlerinden biri olan Rize Kalesi yeni düzenlemelerle insanlara daha nezih bir ortam sağlıyor.

Ayrıca, konuklarını memnun edebilmek ve onları dinlendirebilmek için yenilikler hazırlayan Rize Belediyesi, işletmeciliğini yaptığı Rize Kale’sinde kaliteyi artırdı. Akşam saatlerine kadar hizmette olan kale, havaların güzel olduğu zamanlarda gece geç saatlere kadar da açık tutuluyor.

KIZ KALESİ
Pazar ilçesinin batı girişinde küçük bir burun üzerinde kurulmuş olan kalenin kara ile bağlantısı kesilmiştir. 13–14. yüzyıllarda yapıldığı sanılmaktadır. Yapı, günümüzde tek bir gözetleme kulesiyle ayakta durmaktadır.

ZİL KALESİ
Ortaçağın sonlarında yapıldığı tahmin edilen kale Çamlıhemşin ilçesinde, Fırtına Deresin’ nin batı yamaçları üzerinde kuruludur. Dere yatağından yaklaşık 100 m yükseklikteki bir kaya parçası üzerinde moloz taş kullanılarak inşa edilmiştir. Duvarları 1,5 – 2 m kalınlıktadır. Bölgenin en dikkate değer tarihi eserlerinden biri olan kalenin kulesi dört katlıdır.
 

              

CİHA KALESİ
Pazar ilçesinden 7 km. içerde, Yücehisar Köyü sınırları içinde, Hemşin Deresi’ nin doğusunda yer alır. Kapısı kuzeydoğudadır ve iki kule ile des-teklenmiştir. 
 

KALA-İ BALA
Çamlıhemşin ilçesinin 40 km. güneyinde, Hisarcık Köyü sınırları içerisindedir. Varoş Kale olarak da anılır. 150 m yüksekliğinde bir tepenin üzerine kurulu kalenin yapım tarihi tam olarak bilinmemektedir. Kare planlı kalenin 16 burcu ve bir gözetleme kulesi vardır.

ZELEKİ KALESİ
Çayeli ilçesinin doğusunda yer alan kale, Bizans dönemine aittir. Harap durumdadır.
 

BOZUK KALE
İl merkezinin 10 km. doğusunda, Gündoğdu’ da dere kenarında yer alır. Denizden 30m. yükseğe kurulmuş gözetleme kulesidir. Karadeniz sahillerinde sıkça görülen Ortaçağ kalelerinden biridir. 

 

YORUM EKLE