• 19 Ocak 2022 Çarşamba
  • Rize AÇIK
  • 00:00
    19 Ocak 2022 İmsak: Güneş: Öğle: İkindi: Akşam: Yatsı:

Rize Kaleleri

Rize'de yer alan kalelerin genel olarak çevre koruması, haberleşme ve yeterince askeri kuvveti barındırmak için tesis edildikleri düşünülmektedir.

Rize Kaleleri

Kent genelinde Ortaçağ’a uzandığı düşünülen çok sayıda kale bulunur. Savunma amaçlı oldukları düşünülmektedir. Doğu Karadeniz Bölgesi’nde benzer kale yapıları Trabzon ve Giresun kentlerinde de görülmektedir. Yerleşim açısından stratejik konuma sahiptirler. Çevresini korumak, haberleşmek, yeterince askeri kuvveti barındırmak için tesis edildikleri düşünülmektedir.

Bu kalelerden Pazar ilçesi Yücehisar Köyü’ndeki Ciha Kale, küçük yapı olup, ortasında birer gözetleme kulesi bulunmaktadır. Yine Pazar İlçesi’nde, küçük bir adacık üzerinde yer alan Kız Kalesi, bu yapılardan kulesi olmadığı için ayrılır. Çamlıhemşin’de Fırtına Vadisi’ne hakim noktada kurulmuş olan Zil Kale, Rize Kalesi’nden sonra kentteki en büyük kaledir. Yine Çamlıhemşin İlçesi’nde, Tatos Geçidi’ndeki Kale-i Bala, içinde birçok tesisata sahip bir kaledir.

Kalelerin çoğu bugün harabe halinde olsa da kent merkezinde konumlanan Rize Kalesi ve Çamlıhemşin İlçe sınırlarındaki Zil Kale ziyaret edilmeye değer olanlarıdır.

Başlıca Rize kalelerine örnek olarak şu yapılar verilebilir:

-Zil Kale
-Ciha Kalesi
-Kale-i Bala
-Kız Kalesi
-Rize Kalesi

 

YORUM EKLE