lk-Orta-Lise tahsilini Rize'de tamamladı. Ön lisansını Radyo ve Televizyon Programcılığı, Lisans eğitimimi ise Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünde tamamladı. Yüksek Lisansını ise RTEÜ Turizm Fakültesinde yaptı. Şu an International Dublin Üniversitesinde Siyasal İletişim alanında doktora yapmaktadır.

1998 yılında Çanakkale'de tamamladığı askerlik görevi ardından perakende satışıyla ticaret hayatına atıldı. 2005 yılından bu yana aktif gazeteci olarak çeşitli gazetelerde köşe yazarlığı ve muhabirlik yaptı. Gazeteciliğe 2005 yılında Rizedeyiz.Com haber sitesini kurarak başladı. Aralarında DHA, İHA, Kuzey Ekspres, Güneysu ve Güneş Gazetesi'nin de bulunduğu çeşitli basın yayın organlarında muhabir olarak çalıştı. 2010 yılında bir bölge gazetesinin Rize temsilciliğini ayrıca 2010 ile 2013 tarihleri arasında İHA muhabirliği yaptı. Bu dönemde onlarca haberi genelde spor haberleri ulusalda yayımlandı. Ardından Kuzey Ekspres, Güneysu ve Güneş Gazetesi'nde muhabir olarak görev aldı. 2015 yılında Rize'de yayın yapan bir gazeteyi satın alarak günlük yayın yapan bir yayın organında yöneticiliğe başladı. 2016 yılı Ekim ayında Rize Gündem Gazetesi'ni (2020 yılında ismini Rize Takip oldu), 2017 Haziran'ında ise Karadeniz Gündem Gazetesi'ni yayına alarak imtiyaz sahipliğini yaptı.

2023 yılında çıkan yasa ile basılı gazetelerin yayın hayatına son vererek Mart ay sonunda buradaki haklarını internet medya sayfaları olan rizetakip.com ve rizedeyiz.com'a taşıdı. İnternet medyası alanında yayın yapan rizedeyiz.com isimli internet sitesinin 2005'ten bugüne kadar genel yayın yönetmenliğini yaptı. 2017 Ekim ayında Demirören Haber Ajansı (DHA)'nın Rize temsilciliğine başladı. Bu görevi yaklaşık 3 yıl sürdürdü. Bu görev sürecinde yüzlerce haberi ulusal kanallarda ve gazetelerde yayımlandı. 2019 Şubat ayında yayına aldığı Rize Takip Sosyal Medya Platformu ile yaptığı çalışmaları daha çok kişiye ulaştırdı ve bilinirliğini artırdı. Rize Takip sayfası kısa zamanda binlerce kişiye ulaşan sosyal medya haberleriyle Rize'de gündemi belirleyen yayın organı haline geldi.

2015'ten bu yana turkuaz (sarı) basın kartı sahibidir. Gazetecilik ve fotoğraf sanatı derneklerinde yönetim kurulu üyeliği ve üye olarak görev yapıyor. Rize Gazeteciler Derneğinde Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi olarak yer aldı. Karadeniz Gazeteciler Federasyonu delegesidir. Zaman zaman organizasyonlar yaparak şehrin sosyal anlamda gelişmesine katkı sağladı. 'Rize' ismiyle yayın yapan ve 5 sayısı okuyucularla buluşan derginin imtiyaz sahibidir. 2015 ve 2022 yıllarında 53 Gazeteciler Derneği tarafından düzenlenen ödül töreninde 'İnternet Haberciliği' dalında ödüllerine layık görüldü.

Rize'de sosyal alanda ve turizm alanında hizmet yapan Rize Gençlik Spor Kültür ve Turizm Tanıtma Derneği'nin başkanıdır. Bir dönem Çaykur Rizespor Taraftar Derneği Yöneticiliği bir dönem Rize Kent Konseyi Yöneticiliği yaptı. Çaykur Rizespor Kulübü delegesidir.

#rizeiçinhedeflerimvar
Rize'de düzenlenen Kent Konseyi logo yarışmasında birinci olarak konseyin logosunu tasarladı. Bunun yanında çeşitli firmalara logo tasarımı yaptı. Hobi olarak başlayan fotoğraf tutkusu günümüzde kendisiyle özleşerek bu alanda da bir çok eser ortaya çıkarttı. 2015 yılından bu yana ehliyetli ve sertifikalı drone pilotudur. Rize'nin her köşesini fotoğraflayarak görüntüleriyle binlerce şehre ait görüntü ve fotoğrafı arşivinde tutmaktadır. Rize ile geneli, Güneysu ve Murgul ilçelerine yaptığı tanıtım filmlerinde yönetmenlik yaparak saha çalışmalarında yer aldı.

Kalender 2019 yılında Rize Takip markası için Türkiye Marka ve Patent Kurumuna başvuru yaptı ve patentini yine aynı yıl içinde tescilledi. 2020 yılında '53' sayısı marka patentini almak için çalışması başlattı. Türkiye Marka Patent Kurumuna başvuru yaptı ve çalışmalarıyla 53'ün de marka patentini ismine tescilledi. Kalender, 2020'yılından bu yana 53 markalı bir çok ürünün imalatını yaptırarak hepsirizede.com üzerinden satışını yapan bir firmanın yöneticiliğini yapmaktadır.

Gazeteciliğin ve bağlı olduğu sivil toplum örgütleri dışında bilişim sektöründe 2008'den bu yana aktif olarak yer almaktadır. Bilişim sektöründe teknoloji ürünleri satışı, teknik servis, web tasarımı ve güvenlik sistemleri yapan bir firma sahibidir. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Kalender, şimdilerde bağlama dersleri alarak becerilerini artırmaya çalışırken bir taraftan da Rize'de yaşanan bir yaşam hikayesini konu alan kitap çalışmasını sürdürüyor.


SERTİFİKA VE BELGELER
İHA 1 ehliyet ve sertifikası
İHA 0 ehliyet ve sertifikası
Fotoğraf sanatı eğitimi - İstanbul
Siyaset Akademisi sertifikası
Sosyal medya gazeteciliği
Haber kamera görüntüleme eğitimi - İstanbul

ÇALIŞMALARI

YAYINLARI;
2013: Rize'nin Belediyeleri
2014: Rize ve İlçeleri Dergisi
2015: Turizm Dergisi
2015: AK Parti Yatırımları Dergisi
2016: Foto Muhabirleri Derneği - Fotoğraf yarışmasında sergileme ödülü
2017: Ak Belediyeler Rize
2018: Rizespor Dergisi
2019: Rize Tanıtım Filmi – Kültür ve Turizm Bakanlığına
2020: Rizespor Dergisi
2021: Soner Arıca'nın Esmesin Ayrılık klibin görüntüler yer aldı
2023: Ak Yatırımlar Rize Dergisi

SEMİNER;
2021 - Rize RMMT Anadolu Lisesi – Sosyal Medya Gazeteciliği
2023 – KUZEM Eğitim Kurumları – Gazetecilik
2023 – Çözüm Koleji – Kariyer Günleri

DÜZENLEDİĞİ FOTOĞRAF SERGİLERİ
2018: Doğa ve Kültürün Birleştiği Yer Potomya - Güneysu Kaptan Erdoğan Anadolu İmam Hatip Lisesi
2020: 2019 Yılında Manşetlerde Olan Kareler 15 Temmuz Cumhuriyet ve Demokrasi Meydanı
2021: Fotoğraflarla Rize - 15 Temmuz Cumhuriyet ve Demokrasi Meydanı
2022: Rize Devranında Çay - Çay Çarşısı
2023: Drone Fotoğraflarıyla Rize - Şimal AVM
2023: Rize'de Turizm – Çay Çarşısı Bardak 6. Kat
2024: 5. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Fotoğraf Sergisi – Şimal AVM
Foto Muhabirleri Derneği'nin Hollanda'da yapılan Türkiye'nin Güzellikleri sergisinde 5 eseri sergilendi
Çaykur 2020 takviminde 5 fotoğrafı yayımlandı