Milletvekili Hasan Karal, yayımladığı mesajında doğup büyüdüğü Rize'nin 2 Mart 1918'te kahramanca bir mücadeleyle işgalden kurtulduğunu söyledi. Bu özel günün Rizeliler için gurur ve özgürlüğün simgesi olduğunu belirten DEVA Partili Karal, '9 Mart 1916'da Rus işgaline uğrayan Rize'de atalarımız onurlu bir direniş göstermiş, zorlu koşullara rağmen bağımsızlık ruhlarını asla kaybetmemişlerdir. Kuvayi Milliye ruhuyla işgalcilere karşı topyekûn bir mücadele başlatan Rizeliler, tam 106 yıl önce bugün işgalcileri güzel Rize'mizden atmayı başarmışlardır.' dedi.

'Hemşehrilerimiz ortaya koydukları kahramanlık ve cesaretle tarih sayfalarına adını altın harflerle yazdırmıştır'

Rize, Dünyada Birinci Sırada Rize, Dünyada Birinci Sırada

Milletvekili Hasan Karal, 106 yıldır kurtuluş coşkusunun gurur ve sevincini yaşadıklarını belirtti. Rize'nin kurtuluşunun Türk milletinin bağımsızlık mücadelesinin önemli bir halkası olduğunu vurgulayan Karal, mesajında şu ifadelere yer verdi:

'Her karış toprağı gazi, her vatanseveri kahraman olan ülkemizde, Birinci Dünya Savaşı ve Milli Mücadele döneminde pek çok isimsiz kahraman çıkarmıştır. Bağımsızlığımız ve vatanımız için şanlı bir kurtuluş mücadelesi veren aziz milletimiz, İstiklal Savaşımızı başarıyla sonuçlandırmış; yurdumuzun dört bir yanında verilen var oluş mücadelesinde Rizeliler de gencinden yaşlısına, kadınından erkeğine bir bütün olarak ortaya koydukları kahramanlık ve cesaretle tarih sayfalarına adını altın harflerle yazdırmıştır. Biz de ecdadımıza yaraşır şekilde birlik, beraberlik ve kardeşlik içinde yaşamaya devam edeceğimizi belirtiyor, bu vesileyle Milli Mücadelemizin lideri Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere vatanımız, milletimiz, devletimiz ve mukaddes değerlerimiz uğruna canını ortaya koyan bütün şehitlerimizi ve gazilerimizi şükran, minnet ve rahmetle anıyorum. Rize'mizin düşman işgalinden kurtuluşunun 106'ıncı yıldönümünü en içten dileklerimle kutluyor, kıymetli hemşehrilerime saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

Editör: Haber Merkezi