Yarıştığı kategoride Rize’de ilk ve tek lise takımı olma özelliğini taşıyan Atmaca Roket Takımı, şu ana kadar projeyle ilgili birçok aşamayı başarıyla tamamladı.

UÇUŞ İÇİN HAZIR HALE GELECEK
Roket Takımı, ilk eleme olan ÖTR (Ön Tasarım Raporu) ve ikinci eleme olan KTR (Kritik Tasarım Raporu) aşamalarını geçerek AHR (Atışa Hazırlık Raporu) aşamasına geldi. Bu aşamada da son kontrolleri yapılan roket, 9-16 Eylül tarihleri arasında Aksaray'da gerçekleştirilecek olan uçuş için hazır hale getirilecek.

RFAL-1 isimli roket, 105*1666 mm çapında olup 2234 metre irtifaya çıkması hedefleniyor. Proje Kaptanı Mert Kaplandar, AHR aşamasına geçmeden önce roketin burun konisi, gövde borusu, paraşütleri ve prototip aviyonik sisteminin tamamlandığını ve uçuş kısmına geçmeye hazır olduklarını belirtti.

Ttkastms

“İLİMİZE YAKIŞIR BİR SONUÇLA DÖNMEK İSTİYORUZ”
Rize Fatih Anadolu Lisesi Okul Müdürü Necmettin Yaşar ise Teknofest yarışmaları açıklandığında roket projesine yoğunlaşmaya karar verdiklerini ve bu konuda Rize’de ilk olma özelliğini taşıdıklarını söyledi. Yaşar, projenin hayata geçirilmesinde emeği geçen öğretmen ve öğrencilere teşekkür ederek, "Bu proje ilimiz dahilinde liselerde yapılan tek proje ve ilimize yakışır bir şekilde sonuçla dönmeyi ümit ediyoruz." dedi.

Whatsapp Image 2024 06 27 At 16.16.10 (1)

Muhabir: SONER KİRAZ