Rize’de Sanayi Sitesi’nin taşınıp, taşınmayacağı sanayi esnafı tarafından merak ediliyor.

Konuyla ilgili Rize Madeni Sanatkarlar Esnaf Odası Başkanı Adem Tornacı, Rizedeyiz’e özel açıklamalarda bulundu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN KARARNAME
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye genelinde 12 sanayi sitesinin şehrin içinde kaldığı için, şehir dışında yapılanması için bir kararname çıkardığını söyleyen Tornacı, “Bu kararnamenin içerisinde Rize’de yer alıyordu. Rize Sanayi Sitesi’nin mevcut konumu şehrin içinde ve 50 yıllık eski bir sanayi sitesi haline geldi. Biz bu konuda yaptığımız araştırmalarda denizin üzerinde bile proje hazırladık ama deniz kanunlarına göre o proje de uygulanamadı. Sonrasında Rize Valisi, Rize Belediye Başkanı ve AK Parti Milletvekili Muhammed Avcı’nın da içinde yer aldığı bir komisyon kuruldu. Proje için 150 dönümlük bir yer belirlenmişti, ancak hazırladığımız projelerin yetersiz bulunması nedeniyle iptal edildi. Sonrasında TOKİ ve mühendislerle yapmış olduğumuz görüşmelerde mevcut arsanın çok yeterli olmadığını, arsaya biraz daha yer katılarak oranın büyütülmesi gündeme geldi. Ancak sonrasında Türkiye’yi yasa boğan deprem felaketi meydana geldi.” dedi.

Köpek Saldırısına Uğrayan Kanbur: Başıboş Bırakılacağına İtlaf Edilsin Köpek Saldırısına Uğrayan Kanbur: Başıboş Bırakılacağına İtlaf Edilsin

“YAKIN TARİHTE ZOR GÖRÜNÜYOR ”
6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen ve 11 ili etkileyen deprem felaketinin Rize Sanayi Sitesi projesinin durmasına neden olduğunu söyleyen Tornacı, “Deprem felaketi sonrasında TOKİ ağırlıklı olarak o illerde çalışmaya başladı. Deprem sonrası  hemen hemen bütün yatırımları durduruldu. Yani Rize Sanayi Sitesi’de şu anda durdurulmuş durumda, yakın bir tarihte Sanayi Sitesi’nin taşınma durumu gözükmüyor. Sanayi esnafımız, güzel bir sanayi olursa taşınırız diyor. İlla biz buradan çıkmayacağız gibi  bir düşünceleri yok. Ama şu an söyledikleri yerin çok uygun olmadığını kabul ederek, yaptığımız araştırmalarda farklı bir yer bulamadığımızdan dolayı oradaki yere evet demişiz ama orası da çok maliyetli ve mevcut yer yetmiyor. O alana 50-60 dönüm bir alan daha  eklenerek yapılanması gereken bir gündem vardı. Fakat deprem olunca proje durdu.” diye konuştu.

Muhabir: ENVER KALENDER