Rize Valiliği'nden yapılan açıklamada, şehir ekonomisinin lokomotifi olan 'çay sektöründe' faaliyet gösteren işletmeler nezdinde mal hareketlerine ilişkin belge düzeninin kontrol altına alınması ve kayıt dışı hareketlerin kayıt altına alınması amacıyla her dönem olduğu gibi 2024 çay sezonunun her sürgün döneminde de etkin yaygın ve yoğun vergi denetimleri yapılacağı aktarıldı.

Rize-Artvin Havalimanı'ndan Ayder Yaylası'na Dolmuş Var mı? Rize-Artvin Havalimanı'ndan Ayder Yaylası'na Dolmuş Var mı?

Açıklamada, denetimler esnasında özellikle; belge düzenine uygunluğu olup olmadığı, kayıt dışı ürün alınıp alınmadığı, kayıt dışı istihdam sağlanıp sağlanmadığı hususlarına önem verileceği kaydedilerek, gerektiğinde belge düzenine uymayan işletmeler nezdinde de fiili envanter çalışması yapılacağı vurgulandı.

Rize Defterdarlığı tarafından yapılan denetimler sonucunda 12 mükellefe ceza tutanağı düzenlendiği ve denetimlerin devam ettiğinin belirtildiği açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Bu itibarla mükelleflerimizin herhangi bir cezai müeyyide ile karşılaşmaları açısından 'Vergi Kanunları'nın belge düzenine ilişkin hükümlerine uyum sağlamaları önem arz etmektedir. Kamuoyunun ve mükelleflerimize saygıyla duyurulur."

Muhabir: YUSUF KÜÇÜKAYDIN