Hidro-meteorolojik afet ve acil durumlara ilişkin hazırlıklar ile buna bağlı olarak yapılan ve yapılması planlanan risk azaltma çalışmalarının değerlendirildiği toplantı Rize İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) yerleşkesinde yapıldı.

Toplantıya Vali Baydaş'ın yanı sıra; Vali Yardımcısı Murat Öztürk, kaymakamlar, İl Emniyet Müdürü Murat Türesin, İl Jandarma Komutanı Ali Güngör, İl Genel Meclis Başkanı Ali İmran Büyük, belediye başkanları ve ilgili kurum müdürleri katıldı.

İl AFAD Müdürü Mehmet Salih Avcı’nın sunum yaptığı toplantıda, şehirde afetselliği ve içinde bulunulan mevsim şartları dikkate alınarak, aşırı yağışlara bağlı olarak meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı alınacak tedbirler, sel ve taşkın anında, sonrasında ve öncesinde yapılması gerekenler ve risk azaltma çalışmaları ele alındı.

Rtzegekm

100 Kilo Yaş Çay Topladıkları Bahçeden 500 Kilo Telgraf Otu Temizlediler 100 Kilo Yaş Çay Topladıkları Bahçeden 500 Kilo Telgraf Otu Temizlediler

Vali Baydaş, ilgi alanlarına göre kurul üyelerine yapacakları çalışmalarla ilgili talimatlar verdi.

Toplantıda konuşan Vali Baydaş, afet yönetimindeki en önemli meselelerden bir tanesinin afet öncesi hazırlık süreçleri olduğuna dikkat çekerek, özellikle sel bölgelerinde afet öncesinde bir liraya yapılan risk azaltma masrafının afet sonrasında yapılan 48 liralık masrafa mukabil olduğunu vurguladı.

Vali Baydaş, risk azaltma planı çerçevesinde ilimizde yapılacak çalışmalara dikkat çekerek, “Temiz bir dere yağan yağışı denize kadar götürdüğünde biz afetle karşı karşıya kalmayız. Bu konuda İl Özel İdare ve DSİ’nin birlikte çalışması önemli. Kaymakamlarımızdan bu çalışmaları ilçelerinde dikkatle takip etmelerini istiyoruz. DSİ ve AFAD’ın ortak makine parkını hızlıca öncelikli risk alanlarına yönlendirmemiz lazım. Meteoroloji risk uyarısına bulunursa alarm durumuna geçeceğiz. Yöreyi bilenler az çok nerelere dikkat edeceğini bilir. Alarm durumunda boşaltmamız gereken binalar varsa onu AFAD ile koordine edecek ve boşaltmamız gereken binaları yağıştan önce boşaltacağız. Şehrimizde dereye yakın olan yerlerde yollar çöküyor. Riskli gördüğünüz yollar varsa onun da tedbirini evler gibi almanız lazım. Menfezleri kontrol etmemiz lazım. Derelerin denize sahil yolu altından ulaştığı tüm geçitleri incelememiz lazım. Menfezlerin içleri tıkalı olanlar boşaltılacak. Her birini önleyici tedbir olarak bu ay sonuna kadar tamamlamamız lazım” dedi.

Whats App Image 2024 06 06 At 184923

Muhabir: ERHAN ALPAYDIN