Rize Belediyesi Zabıta Ekiplerinin sıkı takibi sonrası yakalanan iki kişiye idari para cezası kesilerek savcılığa götürüldü. 

B. Akbulut ve O. İlboğa isimli iki kadın Rize’nin Taşlıdere Mahallesinde valilik izni olmadan kendilerinin ellerinde bulunan Türkiye İlk Umut Engelsiz Yaşam Gazetesi, Karadeniz Engelsiz Yaşam Gazetesi ve Son Çare Yetim Kimsesiz Engelli Gazetesi adını basılan gazeteleri makbuz karşılığında vatandaşlardan para topladıkları tespit edildi. 

Zabıta ekipleri şahıslara idari para cezası keserek kendilerini polis merkezine teslim etti. Şahıslar ardından savcılığa gönderildi. 

Konu ile ilgili bilgi veren Rize Belediyesi Zabıta Müdürü Ali Osman Demir, vatandaşları uyararak, “Engellilerin adını kullanarak para topluyorlar, dergi ve benzeri yayınlar satarak vatandaşlardan kazanç sağlıyorlar. Rize’de sokak ve caddelerde sıkça yaşanan bu sahtekarlık, il dışındaki dolandırıcılık şebekeleri tarafından organize edilirken engelli ve sakat vatandaşların adı kullanılıyor. Bütün vatandaşlarımızın bu konuda duyarlı olmalarını istiyoruz” dedi.   
Bu kişilerin polise ihbar edilmesini isteyen Demir, vatandaşların bu istismara izin vermemesi gerektiğini vurguladı. 

‘ENGELLİLERİN DUYGULARIYLA OYNUYORLAR’
Yapılan dolandırıcılığın vicdanları incittiğini belirten Demir şunları söyledi: “Bu kişilere karşı uyanık olunması gerekiyor. Genellikle bayanlar boyunlarına yaka kartı takarak ev ev esnaf esnaf gezerek yasak olduğu halde sakatlar adına bağış toplayanları bağış adı altında evlere dergi satanlara mutlaka tanık olmuşunuzdur. Kapınızı çalan bu tür derneklere vatandaşlarımız itibar etmesinler iyi niyetle yapılan bu tür yardımlar dolandırıcıların ekmeğine yağ sürecektir sayıları giderek de artacaktır”

Muhabir: YUSUF KÜÇÜKAYDIN