Yıllardır adından söz ettiren ve ettirmeye de devam eden Karadeniz mutfağının tatlarından biri de 'turbo tatlısı' dır. Sütlacın üzerine konulan kadayıf ile taçlanan lezzet, vazgeçilmez tatlardan biridir Rize'de. Doğal sütten yapılan sütlacın üstüne konulan kadayıfla birlikte ortaya enfes bir lezzet çıkıyor.

Rize'de ki bir lokantada şu sesi sıkça duyarsınız mesela. 'Usta çek bir turbo'. Bizde bu yazımızda sizlere turbo tatlısını anlatıyoruz. Tadanların ağzında adeta bir şölen yaratıyor bu tatlı. Kadayıfı bölgeye has tereyağında pişirilen turbo, Rize'de yediden yetmişe herkesin en sevdiği tatların arasında yer alır. Bölgede doğal sütlerden yapılan sütlaç önce fırınlanır. Belki de turbo tatlısını bu kadar lezzetli yapan önemli noktalarından biri de sütlacın fırınlanmış olmasıdır. Soğutulmuş şerbet dökülen kadayıfımız, fırınlanmış sütlacın üstündeki yerini alıyor. Kıyılmış fındığımızda kadayıf üzerine serpiştirildiğinde o mükemmel tat ortaya çıkıyor.

Hamsikoli Hamsikoli

Lokanta menülerinin de vazgeçilmez lezzeti olan bu tatlı, tadanların damaklarında yer ediniyor. Özellikle dışarıdan gelerek Rize'de yemek yiyenler tekrar tekrar gelmek için özlem duyarlarken çevrelerine de tavsiyelerde bulunurlar. Kendilerine verdikleri bir söz vardır ki o da yine geleceği ve mutlaka bu lezzetleri tekrar tadacağıdır.

Emekli Kültür ve Turizm Müdürü Atilla Karahasanoğlu, 53 yıl önce geldiği Rize'de turbo tatlısı ile tanıştığını ve o günden sonra sürekli tükettiğini dile getirerek turbo sütlacın Rize'ye özgü bir lezzet olduğunu söylüyor. Bu da turbo tatlısının sadece Rizeliler tarafından değil başka şehirlerdeki insanlar tarafından da çok beğenildiğinin bir kanıtıdır aslında.

Editör: Haber Merkezi