İlköğrenimini köy okulunda tamamladıktan sonra lise öğretimine Fındıklı Lisesi’nde başlayan Kartal; lise son sınıfı Rize Lisesi’nde bitirdi.

İnşaat Mühendisleri Üniversitesi Yol İnşaat Fakültesi Harita Mühendisliği bölümünü, Azerbaycan’ın başkenti olan Bakü’de okuyan Kartal; Ankara Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü Taşınmaz Geliştirme Anabilim dalında yüksek lisans eğitimini yarıda bırakmıştır. 

Ankara’ya lise yıllarında yaz tatilindeyken giden ve burada harita taşeronlarının yanında çalışmaya başlayan Kartal; haritacılığı temelden öğrenmiş olup 1977’de ortak taşeronluk firması kurarak harita taşeronluğuna başladı.

1980 yılında harita müteahhitliğine emekli bir albay ile ortak olup başlayan Hasan Kartal, beş sene sonra 1985 yılında ilk şirketi olan HAS-KAR Harita Kadastro Mühendislik Taah. ve Tic. Ltd. Şirketini kurdu.

Üç çocuk babası olan Hasan Kartal’ın büyük oğlu Hikmet Koray Kartal; harita mühendisi, kızı Aysun Kartal; avukat ve küçük oğlu Şahin Kartal ise inşaat mühendisi olarak çalışıyor.

2010’da Etimesgut Belediye Spor Kulübü Başkanı olarak göreve başlayan Hasan Kartal; 2018-2021 yılları arasında Çaykur Rize Spor başkanlığını üstlendi. Bunların yanı sıra Türkiye Boks Federasyonu Başkan Vekilliği, Ankara Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkan yardımcılığı da yaptı. 

Çaykur Rizespor’da görev aldığı dönemde sert ve sivri çıkışları ile gündem olan Kartal, taraftarlar arasında efsane başkan diyerek anılmaktadır. Görev sürecinde yeşil-mavili takım başarılar elde etti. 

2016-2017 Futbol Sezonunda tarihinde ilk kez 2. Ligde mücadele eden Etimesgut Belediyespor TFF 2. Lig Kırmızı Grupta 51 puan toplayarak play-off şansını son haftalarda kaçırarak Ligi sekizinci sırada bitirmiştir. 

Hasan Kartal aynı zamanda 30 Ocak 2020’de, Anadolu Yayıncılar Derneği tarafından düzenlenen “5. Anadolu Medya Ödülleri” töreninde, “Yılın Spor Yöneticisi” ödülünü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan almaya hak kazandı.