Rize Ziraat Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve Rize İl Genel Meclisi İmar Komisyonu Eski Başkanı Emin Kanbur, çay fiyatı ve çay tarımının geleceği hakkında açıklamalarda bulundu.

“KÖYDEKİ YAŞAM HER GEÇEN GÜN ŞEHİRLERE KAYIYOR”
Kanbur, yaptığı açıklamada, köy yerleşkelerine uygulanan yanlış politikalar nedeniyle bölgede çay tarımı yapılan bahçelerin yaban hayatına terk edileceğini söyleyerek, “Köydeki yaşam her geçen gün şehirlere kayıyor ve melez bir tarım toplumu oluşuyor. Bu yanlış politikalardan en kısa zamanda dönülerek üreten, köyde yerleşik ikamet eden ve gerek ürettiği tarımsal ürün konusunda desteklenen, gerekse tükettiği enerji konusunda (kömür, mutfak tüpü, elektrik) indirimler yapılarak bir yerelde yaşam modeli desteklenmeli ve benimsenmelidir" dedi.

Rize’de Bayramda Kuyumcular Açık mı? Rize’de Bayramda Kuyumcular Açık mı?

“VATANDAŞLARI SEFİL HAYATA MAHKUM EDİYOR”
Yanlış politikaların tarlada üretmeyi ve çalışmayı yaşam prensibi edinmiş vatandaşları şehirdeki sefil hayata mahkûm ettiğini savunan Kanbur, "Tarım ürünlerine verilen düşük fiyat politikasıyla köy yerleşkelerinde yaşamı pahalı kılan bu tür uygulamalarla ancak tüketen bir toplum olmanın girdabında takılır kalırız. Bu yanlış uygulamalar sonucu Kapitalist sermayenin büyük bir pazarı olmanın ötesinde geçmemiz çok zor.” diye konuştu.

“AÇIKLANAN ÇAY FİYATI ÜRETİCİYİ ÜZMÜŞTÜR”
Açıklamasında yaş çay fiyatına da değinen Kanbur, “Vatandaşın haklı beklentisi olan 20 TL'nin üzerinde yaş çay kilogram bedeli 20 TL'nin altında bırakılması üreticiyi üzümüştür. Tarım ürünlerine uygulanan düşük fiyat politikaları sebebiyle bir süredir ulusal medyada 'Üreten Köylü' sloganıyla köyde yaşamı destekleyen politikaların da yararı olmayacağı aşikardır" ifadelerini kullandı.

Muhabir: SONER KİRAZ