RİZE İLİ MERKEZ İLÇE BOĞAZ KÖYÜ

Boğaz köyü Rize il merkezinin güney doğusunda, Gündoğdu beldesinin güneyinde, il merkezine 14, sahile 5 km uzaklıkta, 350 rakımlı, genel olarak doğu ve kuzeydoğuya bakan, oldukça dik yamaçlardan oluşan zümrüt yeşili bitki örtüsü ile kaplı küçük bir köydür.

Kuzeydoğusunda Akpınar (Kalamoz), Güneydoğusunda Ketenli (Aponconoz), Güneyinde Veliköy (Vela), güneybatısında Pınarpaşı köyleri, Kuzeybatısında Dağınıksu (Ğordi) mahallesi vardır.

Cumhuriyet döneminde coğrafi birimlere Türkçe isimler verilinceye kadar köyün ismi İSTAVRİ & İSTAVRİ BOĞAZI'dır. Coğrafi konumu nedeniyle ve 1959 yılından itibaren (köye yaş çay üretimini teşvik amacıyla gelen) bir ziraat mühendisinin önerisiyle Boğaz ismi benimsenmiştir.

Ketenli köyünün bir mahallesi olan Boğaz, halkın istemi ve yapılan referandum sonucu 1967 yılında 'BOĞAZ KÖYÜ' ismini alarak tüzel kişilik kazanmıştır.

Köye ilk yerleşen insanların (1790-1810) Ahmet ve Osman olduğu ve daha önce bu köyde sürekli iskãn olmadığı kesin kanıtlara dayanmaktadır. 1830-1880 tarihlerinde köyde tarım arazisi yok denecek kadar azdır. Arazi sık ağaç ve dikenle kaplıdır.

Köyden Yemen, Trabulusgarb, 93 harbi (1877-78 Osmanlı Rus), Çanakkale ve kurtuluş savaşında 14 şehit vardır. Ayrıca merhum Ömer oğlu Şevki Yazıcı (Şişko Şevki 1901-1984) Sakarya Akkum köyü ve çevresinde İpsiz Recep çetesinde iki yıl bulunmuştur.

NÜFUS: Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan ADNKS 2023 yılı verilerine göre Boğazköy'ün nüfusu 129'dur.

Kaynak: RİZEDEYİZ EDİTÖRÜ