Rize Yaylaları Rize Yaylaları

Rize doğa yürüyüşü için en basitinden en zoruna kadar bütün fırsatları sunar. Dinlenmek, spor yapmak, fotoğraf çekmek, kuş gözlemciliği ve botanik gibi birçok ilgi alanını tek etkinliğin içinde her mevsim yapabileceğiniz doğa yürüyüşleri için köy ve yayla yolları, patikalar ile pek çok alternatifler sunar.

Her doğa yürüyüşü rotasının, bulunduğu coğrafyaya bağlı olarak en uygun sezonu veya sezonları vardır. Sıcak iklimlerde bu sezon genellikle ilkbahar ve sonbahar aylarıdır. Bu mevsimlerde hava daha serin ve nem de daha az olduğu için doğa yürüyüşü için uygun bir ortam sağlanmış olur. Bu mevsimlerin bir diğer artısı doğa yürüyüşü rotalarının en güzel ve rengarenk doğa manzaralarıyla süslendiği zamanlara denk gelmiş olmasıdır. Yaz aylarında yürümeyi tercih edenlerin ise güneşten zarar görmemek için yürüyüşlerini kısa aralıklara bölmeleri ve öğle saatlerinde yürümemeleri önerilir. Bu noktada, yürüyüş yapılacak bölgenin çok yağış aldığı ayları öğrenmek faydalı olacaktır. Bir diğer önemli nokta ise yürüyüşü planlama aşamasında hava durumunun kontrol edilmesi ve ekipman hazırlığının ona göre yapılmasıdır.

Rize'nin çetin çoğrafyasında yapılan doğa yürüyüşleri için her koşula hazırlıklı olunması gerekir. Uzun yollar aşılsada görünen Rize manzarası herkesi hayrana dönüştürecektir.

Editör: Haber Merkezi