Rize Valiliği'nden yapılan açıklamada Ticaret İl Müdürlüğü tarafından merkez ve ilçelerde 6502 sayılı 'Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Kanunu’na istinaden 2024'ün ilk 4 aylık dönemince denetimler gerçekleştirildiği belirtildi.

Açıklamada, Ticaret İl Müdürlüğü ekiplerince il ve ilçelerde 4 aylık dönemde, 225 firma ile 255 üründe haksız fiyat artışının denetlendiği kaydedildi.

Haksız fiyat artışı kapsamında tespit edilen uygunsuzluklar Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğüne rapor edilerek gönderildiği bilgisinin paylaşıldığı açıklamada, İç Ticaret Genel Müdürlüğü'nün söz konusu uygunsuzluklar hakkında gerekli işlemleri uyguladığı belirtildi.

Fiyat Etiketi Denetimleri
Açıklamada, 1260 firmada 3 bin 954 ürünün fiyat etiketi denetimlerinin yapıldığı aktarılarak, bu kapsamda toplam 269 bin 328 TL idari para cezası kesildiği bildirildi.

Denetlemeler re'sen devam ettiğinin ifade edildiği açıklamada, ayrıca vatandaşların da 'Alo 175 Hattı,' 'HFA (Haksız Fiyat Artışı) Mobil Şikayet Uygulaması' ve Rize Ticaret İl Müdürlüğüne dilekçe ile yapacakları şikayetlere Ticaret İl Müdürlüğü personeli tarafından gerekli işlemler yapılacağı vurgulandı.

Fındıklı Gençlik Kampı Nerede, Nasıl Gidilir? Fındıklı Gençlik Kampı Nerede, Nasıl Gidilir?

Muhabir: ERHAN ALPAYDIN