Karaman, Sezgin’i ve Bilime Katkılarını Anlattı

Karaman, Sezgin’i ve Bilime Katkılarını Anlattı

  • 0
  • 0

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman, Hukuk Fakültesi ve Adalet Meslek Yüksekokulu tarafından hukuk seminerleri çerçevesinde düzenlenen programda Prof. Dr. Fuat Sezgin’i ve Müslümanların bilime katkılarını anlattı.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen etkinlikte konuşmasına, dünyanın önde gelen tarihçilerinden İslam Bilim Tarihi Araştırmacısı Prof. Dr. Fuat Sezgin’i rahmet ve hayırla yâd ederek başlayan RTEÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman, İslam kültür ve medeniyetinin daha iyi anlaşılmasını sağlamak ve onu yeni nesillere en doğru şekilde aktarmak amacıyla, Cumhurbaşkanlığı tarafından 2019 yılının Prof. Dr. Fuat Sezgin yılı olarak ilan edildiğini söyledi.

Karaman, ömrünü İslam bilim tarihine adayan bu önemli şahsiyetin bugün gerek İslam coğrafyasında gerekse dünyanın farklı bölgelerinde bilimle uğraşan kişiler için rol model olduğunu söyledi.

Karaman, konuşmasının son bölümünde Sezgin’in ‘İslâm medeniyetinin büyüklüğünü kendi insanımıza anlatmak batılılara anlatmaktan daha zor’ sözünü ve gençlere verdiği ‘Züht sahibi olun, sabr-ı cemil sahibi olun, Allah korkusu sahibi olun, masa başında çalışırken akıl, beden ve ruh ile çalışın’ tavsiyelerini de hatırlattı.

Haber :

Yorum Yap