KIZILELMA'nın Seri Üretimi 2024'te

KIZILELMA'nın Seri Üretimi 2024'te

  • 0
  • 0

Bayraktar KIZILELMA'nın seri üretimine 2024 yılında, TCG Anadolu'dan uçuş testlerine ise, 2025 yılında başlaması hedefleniyor.

Baykar'ın öz kaynaklarla yerli ve milli olarak ürettiği insansız hava aracı Bayraktar KIZILELMA ve Bayraktar AKINCI, ilk olarak Çorlu'daki test sırasında 24 Nisan 2023'te yakın kol uçuşu gerçekleştirdi.

İstanbul semalarındaki gösteri büyük beğeni topladı. Dünya havacılık tarihinde bir ilk olan yakın kol uçuşu, 27 Nisan - 1 Mayıs tarihleri arasında Atatürk Havalimanı'nda gerçekleştirilen uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST'te de teknoloji tutkunları tarafından takip edildi. TEKNOFEST kapsamında 1 Mayıs'ta F-16 savaş jeti, SOLOTÜRK ve F5 jet uçaklarından oluşan Türk Yıldızları ilk defa filo konseptiyle uçtu. 

Bayraktar KIZILELMA bir ilki gerçekleştirerek halka açık hava gösterisinde insanlı jet uçağı SOLO TÜRK ile yakın kol uçuşu yaptı. İnsansız savaş uçağı Bayraktar KIZILELMA, yine TEKNOFEST kapsamında 1 Mayıs'ta F-16 savaş jeti SOLOTÜRK ve F-5 jet uçaklarından oluşan Türk Yıldızları, ilk defa filo konseptiyle formasyon uçuşu gerçekleştirdi. TEKNOFEST 2023 boyunca her gün Bayraktar AKINCI ve Bayraktar KIZILELMA'nın kol uçuşları beğeniyle takip edildi. Bayraktar KIZILELMA projesi 2021 yılında başladı. 14 Kasım 2022'de üretim hattından çıkan Bayraktar KIZILELMA, Çorlu'daki AKINCI Uçuş Eğitim ve Test Merkezi'nde yer testlerini başarıyla tamamladı.

Haber : DHA

Ardeşen'in yüzölçümü kaç kilometrekaredir?

Yorum Yap