Zil Kale: Rize'nin Tarihi Turistik Cazibesi

Zil Kale: Rize'nin Tarihi Turistik Cazibesi

  • 0
  • 1

Zil Kale herkesin görmek isteyeceği ve yemyeşil ormanın arasında bulun meşhur kaledir.. Peki, Zil Kale nerededir? Zil Kale nasıl gidilir? Zil Kale’nin imkanlar nelerdir? Zil Kale'de hangi aktiviteleri yapabilirsiniz? Zil Kale’nin rakım bilgileri nedir? Zil Kale’nin özellikleri nelerdir? Zil Kaleye dair bütün bu bilgileri deneyimleyerek sizlere aktarıyoruz.

Rize'nin doğal güzellikleri ve tarihi miraslarıyla ünlü ilçesi Çamlıhemşin'de bulunan Zil Kale, bölgenin turistik cazibe merkezlerinden biri haline geliyor. Karadeniz'in eşsiz manzaralarına sahip bu tarihi kale, Fırtına Deresi'nin yamaçlarında yer alıyor.

Zil Kale, Bayburt'a giden yolu koruma amacıyla inşa edilen tarihi bir kaledir ve 14. yüzyıla kadar uzandığı tahmin edilmektedir. Bu etkileyici yapı, denizden 750 metre yükseklikte sarp kayalıklara yerleştirilmiştir.

Kale, muhafız binası, şapel ve baş kule olmak üzere üç ana bölümden oluşur. Zil Kalenin tarihi ve mimari güzellikleri, turistlerin yoğun ilgisini çekmektedir.

Rize'nin Zil Kalesi, tarihi ve doğal güzellikleri bir araya getirerek ziyaretçilere eşsiz bir deneyim sunuyor. Zil Kaleyi keşfetmek isteyenler için bölgenin vazgeçilmez destinasyonlarından biri haline gelmiştir

Haber : YUSUF KÜÇÜKAYDIN

2019'da ismi 'Hemşin Şelaleleri' olarak değiştirilen tabiat parkının önceki adı?

Yorum Yap