Rize, Trabzon, Giresun ve Bursa'dan 10 kurucu üye tarafından 4 Nisan 2024 tarihinde kurulan Enerji Çalışanları Sendikası, kısa sürede 2 binin üzerinde üye sayısına ulaştı.

Sendikanın Genel Kurucu Üyesi, Rize ve Türkiye Sorumlusu Hulusi Bıyıklı, Rizedeyiz'e açıklamalarda bulunarak, sendikanın hedeflerini ve çalışma prensiplerini anlattı.

ENERJİ ÇALIŞANLARI SENDİKASI NEDEN KURULDU?
Bıyıklı, enerji alanında faaliyet gösteren 6 sendikanın var olduğunu, ancak bu sendikalardan istenilen verimin alınamadığını, bu sendikaların işçiden değil işverenden yana tutum sergilediğini söyledi. Bu nedenle, enerji çalışanlarının haklarını korumak ve daha iyi koşullarda çalışmasını sağlamak amacıyla yeni bir sendika kurma kararı aldıklarını belirtti.

CHP’de İl Başkanları Vatandaşları Rize’deki Çay Mitingine Davet Etti CHP’de İl Başkanları Vatandaşları Rize’deki Çay Mitingine Davet Etti

KISA SÜREDE 2 BİNİN ÜZERİNDE ÜYEYE ULAŞTI
4 Nisan 2024 tarihinde kurulan Enerji Çalışanları Sendikası’nın 19 Nisan’dan itibaren e-devlet üzerinden resmi kayıtlara geçtiğini belirten Bıyıklı, şu an itibarıyla 2 binin üzerinde üyeye ulaştıklarını ve hedeflerinin 2 bin 600’ün üzerinde üye sayısına ulaşmak olduğunu söyledi.

“BİZİM DERDİMİZ TAMAMEN İŞÇİ”
Sendikanın demokratik bir sendika olduğunu ve dertlerinin işçi olduğunu anlatan Bıyıklı, "Çünkü işçinin hakkını işçi kadar kimse iyi savunamaz. Biz buna inandık çünkü bizden önce 6 sendika vardı. Hatta bazılarına üye de olduk. Ama biz sendikaların işçiden değil işverenden yana olduğunu gördük. Bahsettiğim sendikalar hani şu renk verdikleri sendikalar. Ama bizim rengimiz yok, bizim rengimiz işçinin rengi." dedi.

“TAMAMEN İŞÇİLERDEN OLUŞAN BİR SENDİKAYIZ”
Sendikanın tamamen işçilerin kurduğu ve tüm iradenin işçilerde olduğunu vurgulayan Bıyıklı, "Tüzüğümüz de bu şekilde olacak. Bizim sendikamızda her şeyi işçiler belirleyecek. Yeri gelecek masaya işçi arkadaşımız oturacak, hakkını arayacak. Maaşlarından tutun sosyal haklarına kadar insanlar ne istiyorsa, nasıl istiyorsa kendi haklarını savunacaklarını, işçilerin şartlarını kendilerinin belirleyebileceği bir düzen oluşturmaya çalışıyoruz."

“İŞÇİLER KENDİLERİ İÇİN BURAYA GELMELİ”
Sendikaya üye olmak isteyenlere çağrıda bulunan Bıyıklı, "Eğer ki işçi arkadaşlarımız kendileri için bir şey yapmak istiyorsa, burası işçinin sendikası. Haklarını savunmak isteyen işçiler bir başkası için değil kendileri için sendikamıza üye olarak, delege olarak temsilci olarak görev almalı."

“HEDEFİMİZ TÜM ENERJİ ÇALIŞANLARI”
Hedeflerinin tüm enerji çalışanlarını kapsamak olduğunu belirten Bıyıklı, "Türkiye genelinde 77 bin elektrik kolunda çalışan işçi var, su doğalgaz çalışanlarını da ekleyince enerji alanında çalışan 260 bin çalışan var. Biz bu sendikayı bütün enerji kolları için kurduk. Bakanlıktan da onayı bu şekilde yaptık." ifadelerini kullandı.

Muhabir: SONER KİRAZ