Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından '20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü' nedeniyle düzenlenen 'Çocuk Meclisi' programı Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu'nda gerçekleştirildi. 17 ilçeden gelen 86 öğrencinin katılımıyla düzenlenen 'Çocuk Meclisi' programına Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Ağar ile Büyükşehir Belediyesi bürokratları da katıldı. Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı tarafından organize edilen programda dünya liderlerine hitaben yazılan 'Açık mektup' 8'inci sınıf öğrencisi ve Meclis Başkanı Zehra Zülal Başer tarafından, Türkiye ve Filistin bayraklarının bulunduğu meclis kürsüsünden okundu. Ardından meclis üyelerinin oy birliği ile kabul edildi. Mektubun dünya liderlerine ulaştırılacağı belirtildi. Programa katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, 'Çocukların dünya haklarından yararlanması için tüm dünyanın seferber olması gerekiyor. Biz, sizler için varız. Sizin için yapılacak her türlü faaliyetin, her türlü çalışmanın dünyanın en kıymetli ve birinci hedefi olması gerektiğini ifade ediyorum' dedi.

Mektupta şu ifadeler yer aldı:

'Dünya liderlerine açık mektup; Kimimiz beyaz, kimimiz sarı, kimimiz siyah. Bazılarımız üzgün, bazılarımız mutlu, birçoğumuz umutlu. Ya savaştan kaçıyor ya da yaşadıkları şehirlerde öldürülüyor çocuklar. Sahi ne kadar umurunuzda bir çocuğun yüreğinden geçenler? Her birimiz dünyanın umuduyuz. Çünkü çocuk sevgi, sevinç, heyecan ve masum bir kalptir. Yeryüzünün tüm çocukları yeryüzünün tüm anne babalarının değil mi? Çocuğunun ayağına diken batsa canı yanan anne babalar, aynı sızıyı tüm çocuklar için de hissetmez mi? Dünyanın tüm ülkelerinin Sayın Liderleri! Çocuklarınıza bizden selam söyleyin. Umarız ki başlarına bir felaket gelmesin. Umarız ki uyku zamanları geldiğinde ninnileri bomba ve kurşun sesleri, insan çığlıkları olmasın. Çocuklarınızın gözlerine bakın lütfen. Yeni bir güne uyandıklarında annelerinin gülümsemesi yerine acının soğuk yüzünü görmesinler. Umarız ki çocuklarınız ülkenizde barış ve esenlik içinde okullarına devam edebilsinler. Acaba geri dönebilecek miyiz endişesi yaşamasınlar. Senede bir gün çocuk hakları adına yazılıp çizilenlerle acılar dinmiyor. Merak ediyoruz Sayın Başkanlar; her sene çocuk hakları gününü neden kutluyoruz? Dünyada binlerce çocuk öldürülürken, binlerce çocuk mülteci olurken, binlerce çocuk açlık çekerken, binlerce çocuk gülmezken ne adına kutlama yapıyoruz? Çocuk hakları günü sadece bir masaldan ibaret olmasın. Dünyanın karamsar, merhametsiz, duyarsız, özensiz tavrını silmek için: Bir tutam çocuk saflığı, bir tutam merhamet, bir tutam şefkat, bir tutam barış, bir tutam sevgi, bir tutam duyarlılık gerekiyor. Biz çocuklar Hak'tan geldik; güzellikten, doğruluktan, adaletten, merhametten yanayız. Dünyaya bakınca sınırlar, savaşlar, acılar görmek istemiyoruz artık. Yorulduk çünkü. Çiçek kadar ömrümüzde sürekli avlanan çocuklar oluyor. Dünyaya bakınca üşüyorum, diyor bir çocuk. Bu çocuğun hissettikleri hiç mi umurunuzda değil? Dünya çocuk hakları geliyor her sene ve geçiyor. Bu sene geçmesin deyip kalıcı bir iş yapmak istiyorsanız mesela savaş sözcüğünü dünyanın tüm dillerinden çıkartıp çöpe atın. Büyümek istiyoruz eğer mümkünse. Çok şey mi istiyoruz?'

'TÜM DÜNYANIN SEFERBER OLMASI GEREKİYOR'

Programda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ise 'Çocuklarımızın dünya liderlerine gönderilmesi amacıyla yazdıkları mektuptaki ifadeler çok anlamlı. Ne bir cümle eklemeye ne de bir cümle çıkartmaya gerek var. Yüreğinizde hissettiklerini yazıya dökmüşsünüz. Maalesef Filistinli kardeşleriniz dünyada görülmemiş bir zulüm altında katlediliyor. Biz dünyadaki çocukların üzülmesini dahi istemiyoruz. Çocukların dünya haklarından yararlanması için tüm dünyanın seferber olması gerekiyor. Dün biz de sizin gibiydik, yarın da siz bizim gibi olacaksınız. Sizin yerinize de yeni çocuklar gelecek. Biz, sizler için varız. Tüm dünya da sizler için var. Sizin için yapılacak her türlü faaliyetin, her türlü çalışmanın dünyanın en kıymetli ve birinci hedefi olması gerektiğini ifade ediyorum. Biz de Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak çalışmalarımızı bu doğrultuda yürütüyoruz. Bu hassasiyetle sizler için çalışmaya devam edeceğiz' diye konuştu.

Buradaki toplantının ardından Çocuk Meclisi üyeleri ve çeşitli okullardan gelen 100 öğrenci Kurtuluş Yolu güzergahından Tütün İskelesi'ne giderek burada denize karanfil bıraktı. Düzenlenen kent turuna katılan öğrenciler daha sonra Bilim Samsun'u ziyaret etti.

Editör: Haber Merkezi