CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, Çay İşletmeleri ve Genel Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaptı.

Deniz yaptığı açıklamada, “Bu yıl ilk defa bir şey oluyor, yaş çay alım bedelleri ve budama bedelleri bayramdan önce ödenmiyor. Buradan ÇAYKUR Genel Müdürlüğü önünden Tarım ve Orman Bakanına, Maliye Bakanına ve Cumhurbaşkanına sesleniyoruz. Önceki bayramlarda ödendiği gibi mayıs ayı yaş çay alım alım bedellerini ve budama bedellerini bayramdan önce ödeyiniz.” dedi.

Yaş çay alım bedellerinin 28 Haziran’da ödenecek olmasının kabul edilemez olduğunu belirten Deniz, şunları söyledi:

“Yaş çay alım fiyatı ödenmesi için verilen tarih bayramdan 13-14 gün sonra. Bu açıklama kabul edilemez, bu ödeme tarihi kabul edilemez. 13-14 gün önce ödeme yapmak ne ÇAYKUR’u batırır ne de hazineyi iflas ettirir. Üreticinin parasını ödeyiniz ki, çay üreticisi Kurban Bayramına boynu bükük girmesin. Zaten açıklamış olduğunuz yaş çay alım fiyatı İle çay üreticisini mağdur ettiniz. Şimdi de bayramdan önce, bilerek ödeme yapmayarak çay üreticisinin Kurban Bayramına boynu bükük girmesine neden oluyorsunuz.”

Whatsapp Image 2024 06 12 At 14.40.22

Deniz, ÇAYKUR’un mayıs ayı yaş çay alım bedellerine ilişkin yaptığı açıklamanın inandırıcı olmadığını belirterek, “Bu işin sorumlusu ÇAYKUR değildir, bu işin sorumlusu Tarım ve Orman Bakanlığıdır. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın plansızlığının bedelini çay üreticisi ödeyemez. Yaratmış olduğunuz ekonomik krizin faturasını çay üreticisine ödetemezsiniz. Ödemenin bayramdan sonraya kalmasının nedeni kredi kullanmamak değil, basiretsiz yönetimdir. İnsanların bayramlarını zehir etmeye ne hakkınız var, yönetemiyorsanız bırakın gidin.” diye konuştu.

Muhabir: SONER KİRAZ