Orta Vadeli Plan (OVP) ile Türkiye Yüzyılı'nın ekonomik temellerinin atılması ve mali disiplinde yol haritasının belli olması sonrası emekli zammı düzenlemesi öncelikli gündem halini aldı.

İLK ADIM EMEKLİ İKRAMİYESİ OLDU

2024 yıl başına kadar emeklileri rahatlatan 5000 TL emekli ikramiyesi ödemesi gerçekleşti. Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla bütçe sınırları sonuna kadar zorlanarak 12,2 milyon çalışmayan emekliye 60 milyar TL'nin üzerinde ödeme yapıldı.

Emekliler için bundan sonraki adımlar kök maaş zammı ve en düşük emekli maaşı düzenlemesi olacak.

EMEKLİ VE MEMUR ZAMMI NASIL HESAPLANIYOR?

SSK ve Bağ-Kur emeklileri her yıl Ocak ve Temmuz dönemi olmak üzere doğrudan 6 aylık enflasyon oranı kadar zam alıyor. Son dönemde bu rakamların üzerine refah payı verilmesi dikkat çekiyor.

Memurlar ve memur emeklileri Ocak ve Temmuz döneminde zam alıyor. Burada bir önceki toplu sözleşme zammının üzerindeki 6 aylık enflasyon, 'Memur enflasyon farkı'nı ifade ediyor. Bu memur enflasyon farkına yeni toplu sözleşme zammı ilave edilerek nihani memur maaşları zam oranı belirleniyor.

MERKEZ BANKASI KASIM AYI PİYASA KATILIMCILARI ANKETİ SONUÇLARI YAYIMLANDI

Merkez Bankası'nın Kasım ayı Piyasa Katılımcıları Anketi sonuçları belli oldu. Buna göre 2023 yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 67,23'e geriledi. Yıl sonu dolar tahmini de 30 lira oldu.

Yeni enflasyon beklentisine göre yıl sonu Tüketici Fiyat Endeksi'nin 1887,10 seviyesine yükselmesi bekleniyor.

EMEKLİ VE MEMUR OCAK ZAMMI TABLOSU

Yüzde 67,23'lük yeni enflasyon tahminine göre emekli ve memurun zam tablosu da şu şekilde oluştu:

Serbest Piyasada Döviz Fiyatları Serbest Piyasada Döviz Fiyatları

6 aylık enflasyon oranı yüzde 39,62
Refah payı hariç 6 aylık SSK ve Bağ-Kur emekli zammı yüzde 39,62
6 aylık memur enflasyon farkı yüzde 31,72
Memur toplu sözleşme zammı yüzde 15
6 aylık memur zammı yüzde 51,48

EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI 33 BİN TL'Yİ AŞACAK

Eğer ekonomistlerin bu beklentisi gerçekleşirse en düşük memur maaşı evli ve 2 çocuklu bir çalışan için 22 bin 17 liradan 33 bin 351 liraya en düşük memur emeklisi maaşı da 9 bin 876 liradan 14 bin 960 liraya yükselecek.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

Ocak ayında emekli kök maaş zammının yanında taban aylıklara da düzenleme gelecek. En düşük emekli maaşı 2023 yılında 3500 TL'den önce 5500 TL'ye ardından 7500 TL'ye çıkarıldı. Kümülatif artış yüzde 107'yi aştı.

Her emeklinin maaşı kendi emeklilik koşullarına göre belirleniyor ve bir kök aylık hesaplanıyor. Bu rakama yüzde 4'lük ek ödeme ekleniyor. Eğer bu maaş yasal olarak belirlenen taban aylığın altında ise Hazine desteği ile emekli maaşı 7.500 TL'ye tamamlanıyor. Emekli taban aylığının ara zam ile artamasıyla beraber Hazine desteği de yükselmiş olacak.

6 aylık enflasyon oranı ve memur zammı referans alındığında Ocak 2024'te en düşük emekli maaşının kabaca 10.500 TL ila 11.500 TL arasında bir düzeyde belirlenmesi bekleniyor.

Editör: Haber Merkezi