'Balıkçılıkta AB-TR Diyaloğu Güçleniyor' Balıkçılık sektörünün ekonomik ve çevresel devamlılığını sağlamak amacıyla ' Avrupa Birliği Bakanlığından tam 147.000 avro değerinde finansal destekte aldı. Bu kapsamda Rize Deniz Ürünleri Avcıları Üreticileri Birliği ile İtalyan Halieus Balıkçı Kooperatifi karşılıklı çalışmalar yürüterek endüstriyel balıkçılık eğitimleri verildi.

15 Şubat 2016 tarihinde start alan proje 1 (bir) yıl boyunca devam etti. Proje kapsamında Rize'de kurulu bulunan Rize İli Deniz Ürünleri Avcıları Üreticileri Birliğinin kurumsal kapasitesinin geliştirilmesi için Web sitesi kuruldu, tanıtım faaliyetleri hayata geçirildi, logo tasarımı tamamlandı. Bunların yanı sıra İtalya ile karşılıklı çalışma programları ve ziyaretler gerçekleştirildi. Yine Birlik Avrupa'daki benzer Üretici Birlikleri ile iletişim ağlarıyla birbirine bağlandı. Yine proje kapsamında Karadeniz'de sürdürülebilir balıkçılık için ihtiyaç bulunan Üretim ve Pazarlama Planı Türkiye denizleri için ilk defa hayata geçirildi. Projede Birlik ortaklarının üretimlerinin takibi için bir elektronik izleme sistemi de oluşturuldu. Bir yıl boyunca uygulanan projenin kapanış toplantısı Rize Çayeli'de Grand Çavuşoğlu otelde yapılan panelle gerçekleştirildi. Toplantıya Rize valisi Erdoğan Bektaş, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü prof. Dr. Hüseyin Karaman, Rektör Yardımcı Prof.Dr. Ali Bilgin, Çayeli Kaymakamı Oğuz Şenlik, Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Cemalettin ŞAHİN, Gıda Tarım ve Hayvancılık Rize İl Müdürü Şafak BULUT, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Erhan KAVAZ, Rize Sosyal Etüt ve Proje Müdürü V. Esra ALEMDAROĞLU, Halieus Proje Sorumlusu Gabriele VERGİNELLİ, Üniversitemiz öğretim üyeleri, Birlik üyeleri ve balıkçılar katıldı.

Rize'de İki Kamyonetin Çarpıştığı Kazada 4 Kişi Yaralandı Rize'de İki Kamyonetin Çarpıştığı Kazada 4 Kişi Yaralandı

Açılış konuşmasını birlik başkanı İsmail Oğuz'un yaptığı toplantıda Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Şafak Bulut ise Rize'de balıkçılık potansiyeliyle ilgili bilgiler verdi. Prof.Dr. Hüseyin KARAMAN da konuşmasında Üniversitenin uluslararası düzeyde gerçekleştirdiği projelerden ve özelde Su Ürünleri Fakültesi'nde yapılan çalışmalardan bahsetmiş, bundan sonra Rize'deki Sivil Toplum Örgütleri'ne, balıkçılığa ve diğer sektörlere Üniversitenin verdiği desteğin artarak devam edeceğini söyledi. Rize valisi Erdoğan BEKTAŞ ise Rize'deki balıkçılık potansiyelinin önemli bir düzeyde olduğunu ancak yeterli olmadığını ve bu konuda dinamiklerin harekete geçmesi gerektiğini belirtti. Açılış konuşmalarının ardından Balıkçılıkta AB-TR Diyaloğu Güçleniyor Projesinin Koordinatörü Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Göktuğ DALGIÇ proje süresince gerçekleştirilen faaliyetleri anlatan bir sunum yaptı. Projenin kapanış toplantısında gerçekleştirilen panelde Uluslararası Üretici Birlik Uzmanı Paolo GUERRIERO ile AB Bakanlığı Balıkçılık Uzmanı Emre AKYÜZ Türkiye'de Dünyada Balıkçı Üretici Birliklerin konumu ve sürdürülebilir balıkçılık için yaptıkları faaliyetler ile ilgili konuşmalarını gerçekleştirdi. Panel soru ve cevap kısmıyla sonlandı. Rize valisi Erdoğan BEKTAŞ ile Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN panelistlere hediye takdiminde bulunmuştur. Toplantı konuklara yapılan ikram ile son bulmuştur.

Editör: Haber Merkezi