Çeşitli ziyaret ve incelemeler için memleketi Rize’ye gelen İçişleri Bakan Yardımcısı Münir Karaloğlu, şehirde meydana gelen afetler sonrasında tahsis edilen ödeneklerin kullanımıyla ilgili bir değerlendirme ve bilgilendirme toplantısı düzenledi. 

Toplantıda ayrıca 31 Mart Pazar günü, gerçekleştirilecek olan Mahalli İdareler Genel Seçimi ile ilgili alınan tedbirler de ele alındı.

Rize Afet ve Acil Durum Müdürlüğü yerleşkesinde gerçekleştirilen toplantıya; Vali İhsan Selim Baydaş, Vali Yardımcıları Murat Öztürk, Hatice Cemre İncesu, Hüseyin Aydın, kaymakamlar, İl Emniyet Müdürü Murat Türesin, İl Jandarma Komutanı Ali Güngör, Sahil Güvenlik Karakol Komutan Vekili Teğmen Alican Özbey ve ilgili kurum müdürleri de katıldı.

Toplantıda, Vali Baydaş'ın gündem maddeleri hakkında kısa bilgi sunumunun ardından İl AFAD Müdürü Mehmet Salih Avcı, AFAD'ın alanına giren konuları içeren bir sunum eşliğinde brifing verdi.

Vali Baydaş, bakanlığın başlattığı 100 bin afet gönüllüsü projesi kapsamında Rize'de gerçekleştirilen eğitim çalışmaları hakkında bilgi verdi. 

100 bin gönüllü hedefi kapsamında, Rize'deki AFAD gönüllüsü sayısını 2 bine çıkaracaklarını ifade eden Baydaş, ilgili birimlere gerekli talimatları verdiğini ve bu konuda hızlı ilerleme kaydedildiğini belirtti.

Sunum sırasında detaylı bilgiler almak için sık sık sorular soran Bakan Yardımcısı Karaloğlu, gelen ödeneklerin ve yapılan yatırımların verimli bir şekilde kullanılması gerekliliği konusunda hatırlatmalarda bulundu ve bölgede yürütülen iyileştirme çalışmalarının önemine vurgu yaptı. 

Karaloğlu, "Afeti beklemeden riskleri yönetmek zorundayız. Rize'de risk alanlarımız bellidir ve iyi bir çalışma ile bu riskleri yönetebiliriz. Tedbir alırsak bunu başarabiliriz" dedi. 

Toplantı, seçimlerle ilgili mevzuat ve genel esaslar hakkında yapılan bilgilendirme sunumunun ardından seçimin şehirde huzur ve güven içinde gerçekleştirilmesi amacıyla ilgili kurumların alması gereken tedbirlerin değerlendirilmesiyle sona erdi. 

Toplantı sonrasında Bakan Yardımcısı Karaloğlu, Afet ve Acil Durum Müdürlüğü yerleşkesi arkasında geçtiğimiz günlerde meydana gelen toprak kayması alanında incelemelerde bulundu.

Muhabir: ERHAN ALPAYDIN