AK Rize Milletvekili Harun Mertoğlu, Meclis Genel Kurulu'nda söz alarak, yaş çay fiyatı ve AK Parti döneminde çaya sağlanan destek ve yatırımlara yönelik bilgi verdi.

ÇAY SEKTÖRÜNDEKİ DESTEK VE YATIRIMLAR
Konuşmasında çay sektöründeki destek ve yatırımlara değinen Mertoğlu, “Doğu Karadeniz Bölgesinde 792 bin dekar çaylık alanda yaklaşık uğraşmaktadır. Partimizin iktidara gelmesiyle birlikte ise ben de dâhil olmak üzere, üreticilerimiz altın yıllarını yaşamıştır. Üreticilerimizin refahını artırmak amacıyla yaş çay fiyatı her zaman maliyet ve enflasyonun üzerinde belirlenmiştir. Ayrıca üreticilere budama, ürün ve alan bazlı desteklemeler yapılmaktadır. ÇAYKUR’un stok sorunu çözülmüş, mali yapısı düzeltilmiş ve sürekli zarar eden bir kurumdan kar eden kuruma dönüştürülmüştür” dedi.

Rize-Artvin Havalimanı 'En İyi Hizmet' İçin Hazırlanıyor Rize-Artvin Havalimanı 'En İyi Hizmet' İçin Hazırlanıyor

ÇAYIN MARKA DEĞERİNİN ARTIRILMASI
Mertoğlu, çayın marka değerini yükseltme çalışmalarının sürdüğünü ifade ederek, “Aynı zamanda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinde çay alanında ihtisaslaşma kararı alınmış, .ay ihtisa Türk çayını dünya ile rekabet edebilir hale getirerek marka değerini yükseltmek ve sağlıklı bi vizyonuyla çalışmalarını sürdürmektedir. Kuşkusuz iktidarımız döneminde yapılan yatırımlar, çalışmalar sayesinde geçmiş iktidarlar döneminde üreticinin yetiştirdiği çayı denize döktüğü, olarak aldığı, ÇAYKUR işçisinin maaş alamadığı dönemlerden; üreticinin teşvik edildiği, eme üretimin bilimsel çalışmalarla destek ve teşvik gördüğü bir döneme ulaşmış bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.

Muhabir: SONER KİRAZ