Türkiye'de ilköğretime devam eden öğrenci sayısı 5 milyon 200 bini buluyor. Her yıl yaklaşık 1 buçuk milyon öğrenci ise ilkokul birinci sınıfa başlıyor. 2015 yılından bu yana Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından birinci sınıfa başlayan öğrencilerin tamamına, gittikleri okullarda işitme tarama testi yapılıyor. Böylece çocuklarda eğitim başarısını da olumsuz etkileyen işitme kayıplarının erkenden tespiti amaçlanıyor.

İşitme tarama testlerine, bu yıl ilk kez dördüncü sınıflar da dahil edildi. 2023-2024 eğitim öğretim yılında ilköğretime başlayan miniklerin yanı sıra 2020 yılında okula başlayıp pandemi nedeniyle işitme tarama testine alınamayan dördüncü sınıf öğrencileri de taramalara alınıyor. İstanbul'da 1 ve 4'üncü sınıf öğrencisinin dahil edileceği taramaların, Türkiye genelinde milyonlarca öğrencinin dahil edildiği bir programla eğitim yılı bitinceye kadar tamamlanması planlanıyor. İşitme tarama testlerine İstanbul'da ilk başlayan ilçelerden Sancaktepe'de, toplam 17 bin 500 öğrenciden yaklaşık 7 bin 500'e yakınının testleri tamamlandı. Sancaktepe İlçe Sağlık Müdürü Dr. Gökhan İlhan ile Halk Sağlığı Hizmetleri Sorumlusu Dr. Nazan Önoğlu, ailelerin tarama testlerine onam vermekte yaşadığı tereddüde de dikkat çekerek bu testlerin çocuklar için önemini anlattı.

"Oruç tutmak kanser hücrelerinin yayılma hızını yavaşlatıyor" "Oruç tutmak kanser hücrelerinin yayılma hızını yavaşlatıyor"

BU YIL İLK KEZ 4'ÜNCÜ SINIFLAR DA DAHİL EDİLDİ
Dr. Gökhan İlhan, ülkemizde 2008'den bu yana devam eden yeni doğan işitme tarama programının 2015 sonundan beri de okul çağı çocuklarında uygulandığını kaydederek, 'Okulların açılmasıyla beraber Milli Eğitim Müdürlüğü'nden birinci sınıfa kayıt yaptıran öğrencilerimizin verilerini istiyoruz. Gelen rakama göre onam ve bilgilendirme formları hazırlanarak okullara dağıtılıyor. Okul aracılığı ile ailelerimize bu formlar ulaşıyor; ailenin de onamıyla beraber ekiplerimiz okullarımıza giderek bu testi yapıyor ve işitme kaybı olan öğrencilerimizi tespit ediyor. 2022-2023 eğitim öğretim yılında sadece birinci sınıflara yapılmıştı. 2023-2024 eğitim öğretim yılında da hem birinci sınıflar, hem de pandemi döneminde yapılmamış olan şu anki dördüncü sınıflarımız dahil edildi' dedi.

YENİ DOĞAN DÖNEMİNDE BİNDE 2, OKUL ÇAĞINDA BİNDE 7
Ülkemizde her yıl 1 buçuk milyona yakın yeni bebek doğduğunu ve yapılan yeni doğan tarama testlerinde binde 3'ünde işitme kaybı tespit edildiğini vurgulayan Dr. İlhan, 'Sonradan geçirilen hastalıklar, aileden gelen genetik birtakım faktörlerin de etkisiyle o bebek okul çağına geldiğinde, bu oran binde 7'lere kadar yükseliyor. Geçen sene bizim ilçemizde yaklaşık 10 bin çocuk taradık ve 600'den fazla öğrencimiz birinci derecede riskli çıktığı için hastaneye sevk ettik. Yaklaşık bin 600 öğrencimizde de en azından tek taraflı işitme kaybı belirledik. Geçen sene çocuklarımızın yüzde 98'ini taramaya almışız ama yüzde 2'lik ailelerinden onam alamadığımız ve tarama yapamadığımız bir öğrenci grubumuz da maalesef var' diyerek sözlerini noktaladı.

Editör: Haber Merkezi