Ayılar, Anzer Yaylası'ndaki Evlere Saldırdı Ayılar, Anzer Yaylası'ndaki Evlere Saldırdı

Rize Fırıncılar Odası, artan işçilik ve girdi maliyetlerini göz önünde bulundurarak, ekmek satış fiyatında güncelleme talebinde bulundu.

Rize Fırıncılar Odası’nın, 250 gram ekmeğin 10 TL’den, 12.50 TL’ye yükselmesi için yaptığı talep nedeniyle Rize’de 3 odanın katılımıyla komisyon toplantısı düzenlenecek.

KOMİSYON HAFTA BAŞI TOPLANACAK
Rize Esnaf Odaları Birliği, Rize Ticaret ve Sanayi Odası ve Rize Ticaret İl Müdürlüğü’nün katılacağı komisyon önümüzdeki hafta başı toplanacak.

Komisyonda fiyat artışı konusunda oy çokluğu sağlanırsa Rize’de ekmek fiyatı 12.5 TL’ye yükselmiş olacak.

EN SON OCAK AYINDA ZAM YAPILMIŞTI
Rize’de 250 gram ekmeğin fiyatı en son 11 Ocak 2024’te yapılan zamla 8,50 TL’den de 10 TL'ye yükseltilmişti.

RİZE VE ÇEVRESİNDE GÜNCEL EKMEK FİYATLARI

RİZE (250 Gram)  10 TL
BAYBURT (220 Gram) 8.5 TL
GÜMÜŞHANE (250 Gram ) 10 TL
ARTVİN  (250 Gram) 10 TL
TRABZON (220 Gram) 10 TL
GİRESUN (250 Gram) 10 TL
ORDU (250 Gram) 10 TL

EKMEK FİYATI NASIL BELİRLENİYOR?
Ekmek ve simit fiyatının belirlenmesiyle ilgili yeni bir uygulamaya geçildi. Ekmek ve simit fiyatlarının belirlenmesinde, Ticaret Bakanlığı'ndan olumlu görüş alınması koşulu getirildi. Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu'nun ilgili yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlandı.

Ekmek ve simit fiyatı, il genelinde oluşturulacak komisyon tarafından değerlendirilecek. Bu komisyon, ilgili belediye, Ticaret İl Müdürlüğü, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, ticaret ve sanayi odası veya ticaret odası ile ilgili odanın temsilcilerinden oluşacak. Fiyatlar, Ticaret Bakanlığı'nın olumlu görüşünün alınmasından sonra Birlik tarafından onaylanacak.

Ancak, Bakanlığın olumsuz görüş bildirilmesi durumunda Birlik, yeni tarife talebini gerekçeleri ile birlikte komisyon toplanmaksızın tekrar Bakanlığın görüşüne sunacak, karar görüşün alınmasından sonra onaylanacak.

Muhabir: SONER KİRAZ