Samsun-Sarp demir yolu projesi kapsamında Doğu Karadeniz'deki Ticaret ve Sanayi Odası ve Ticaret Borsası başkanları istişare toplantısında bir araya geldi. 

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası'nda (TTSO) bir araya gelen oda ve borsa başkanları, Doğu Karadeniz Demiryolu Platformu'nu kurarak istişareler yaptı. 

Projeyle ilgili görüşlerin paylaşıldığı ve projenin yatırım programına alınması konusunda görüşlerin ele alındığı toplantının ardından yapılan duyuruda, Doğu Karadeniz'in doğu ve batı ticaretinin en önemli aktarma noktalarından biri olduğuna işaret edildi.

Rize adına toplantıya katılan Rize Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şaban Aziz Karamehmetoğlu, toplantının oldukça verimli geçtiğini belirterek, “Doğu Karadeniz, doğu ve batı ticaretinin en önemli aktarma noktalarından biridir. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdülkadir Uraloğlu'nun Samsun-Sarp Demiryolu proje çalışmalarına 2024 yılında başlanacağı yönündeki açıklamaları, bölge halkını ve iş dünyasını heyecanlandırdı. Proje, hayata geçirilmesiyle bölgenin ve ülkenin menfaatine büyük katkı sağlayacaktır. Bölgedeki Ticaret ve Sanayi Odaları ile Ticaret Borsalarının yönetim kurulu ve meclis başkanları olarak istişare toplantısında Trabzon Ticaret ve Sanayi Odasının ev sahipliğinde ilk kez bir araya geldik. Bölgedeki tüm oda ve borsalar, Sayın Bakanımızın açıklamalarının ardından büyük heyecanla demir yolunun ivedilikle yatırım programına alınmasını bekliyoruz” dedi. 

Başkan Karamehmetoğlu, projenin hayata geçmesiyle Ovit Tüneli, İyidere Lojistik Merkezi gibi projelerinde taçlandırılacağını vurguladı. 

Pedallarını 'Barış' İçin Çeviriyorlar Pedallarını 'Barış' İçin Çeviriyorlar

Platform bünyesinde bir çalışma grubu kurulacağı, yapılacak çalışmaların başta bölgedeki STK'ler, siyasi partiler, yerel yönetimler, milletvekilleri, bakanlar, TOBB Başkanı ve Cumhurbaşkanıyla paylaşılacağı bildirildi.

Platformun bir dahaki toplantıyı içerisine turizmide konu alarak Rize'de yapması bekleniyor.

Muhabir: ENVER KALENDER