Yaklaşan çay sezonu öncesi yaş çay fiyatı belirleme çalışmaları sürüyor. Rize, Artvin ve Trabzon'da faaliyet gösteren 19 oda başkanının katılımı ile toplantı gerçekleştirildi. 

Toplantıda, 2024 yılı yaş çay fiyatının 25 TL olması gerektiğinin altı çizildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi;

2024 yılı yaş çay fiyat çalışmamızı açıklamak üzere Rize, Artvin, Trabzon Ziraat Odaları (Rize, İkizdere, Kalkandere, İyidere, Derepazarı, Güneysu, Çayeli, Pazar, Ardeşen, Çamlıhemşin, Fındıklı, Hopa, Arhavi, Borçka, Of, Sürmene, Arakli, Dernekpazarı, Tirebolu) başkanları olarak kamuoyuna açıklamak üzere toplanmış bulunuyoruz.

Rize-Artvin Havalimanı 'En İyi Hizmet' İçin Hazırlanıyor Rize-Artvin Havalimanı 'En İyi Hizmet' İçin Hazırlanıyor

19 çay bölgesi Ziraat Oda başkanları bölgelerinde yapmış oldukları yaş çay maliyet belirleme çalışmaları sonucunda, odalarımızın ortaya koymuş olduğu yaş yaprak taban fiyatının ekonomik koşullar ve bölgedeki tarımın sürdürülebilir bölge göçünü önleme adına üreticilerimizin “Doğduğu yerde doyması için” yaş çay taban fiyatının 25 tl olmasını talep ediyoruz. Aynı oranda organik yaş çay fiyatında belirlenecek olan çay fiyatının iki katı oranında olmasını talep ediyoruz.

“Ayrıca çay sektorunde bizler gibi söz sahibi olan ulusal çay konseyi ve ticaret borsasında  fiyat konusunda çalışmalarını kamuoyuna açıklamalarını bekliyoruz. 2024 yılı tüm üreticilerimize bol kazanç ve hayırlı olmasını diliyoruz.

Muhabir: SONER KİRAZ