İlkadım’ın Derebahçe Mahallesi ile Canik’in Yeşilova Mahallesi’ni birbirine bağlayan Mert Irmağı üzerindeki yaya köprüsü, ilginç mimarisi ile hem şaşırtıyor hem de tedirgin ediyor. 23 yıl önce inşa edilen köprü, yolun yaklaşık 4 metre aşağısında bulunuyor. ‘ters kemeri’ andıran köprü, yayalara hizmet veriyor. Köprü, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 3,1 milyar TL’lik Mert Irmağı Islah Projesi kapsamında yapılacak düzenleme ile yenilenecek. 
 
“Yeni bir felakete yol açmadan düzeltilmeli” 
Köprünün yeni bir felakete yol açmadan düzeltilmesinin sevindirici olduğunu ifade eden bölge sakinleri, “Büyük sel olduğunda burada 12 kişi hayatını kaybetti. O dönem zemin katta oturan birçok kişi selde can verdi. Yukarıdan gelen ağaçlar ve selin sürüklediği malzemeler yaya köprüsünü tıkamıştı. O nedenle ırmaktan taşan sular ana caddelere kadar yükselmişti. İnşallah alınacak tedbirlerle bir daha böyle üzücü olaylar yaşanmaz. Bu köprü zamanın teknik mühendisleri tarafından yanlış yapılmış. Köprünün ayakları dere yatağına doğru değil düz ya da yukarı doğru olmalı. Mühendisler nedense köprüyü ırmağın içine doğru planlamışlar” ifadelerini kullandılar. 

Narkotik Köpeği Zuladaki Yyuşturucuyu Buldu Narkotik Köpeği Zuladaki Yyuşturucuyu Buldu

19 Ocak’ta Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın katılımı ile atılan temelin ardında başlayan çalışmaların ardından iş kapsamında sol sahilde 855 m, sağ sahilde bin 404 m kesişen fore kazıklarla sızdırmazlık perdesi, sol sahilde bin 84 m, sağ sahilde ise 536 m betonarme konsol duvar, denize çıkış kısmında çift taraflı 295 m taş tahkimat trapez kanal, yukarı havzada 2 adet betonarme tersip bendi, 7 adet araç, 1 adet yaya ve 1 adet servis köprüsü imalatları bulunuyor. 350 adet fore kazık imalatı tamamlanan projede çalışmalar devam ediyor.  

Proje kapsamında yaya köprüsü ile birlikte ırmak üzerinde bulunan diğer 7 köprü de yenilenecek. Mert Irmağı Islah Projesi’nin bu yıl sonunda tamamlanması hedefleniyor. 

Kaynak: İHA