Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Abdulkadir Uraloğlu 29 bin kilometre olan bölünmüş yol ağını 39 bin kilometreye çıkaracaklarını ve birbirine bağlanan 77 ilimizin olduğunu söyledi.

Birbirine bölünmüş yollarla bağlanamayan vilayetler sadece 4 adet. Vilayetim olduğu için Erzurum’a bölünmüş yolla bağlanamayan Rize olduğunu biliyorum. Temeli 12 yıl önce atılan ve o yol üzerinde toplam 28 kilometre Ovit tünelleri bulunan bu yolda Kırık Tüneli ve Dallıkavak tünelleri gibi yılan hikayesine dönmüş.

Rize’nin Artvin üzeninden Erzurum’a bağlandığı yol üzerinde onlarca tünel inşa edildi. Keza Trabzon Erzurum yolu üzerinde yine onlarca tünel inşa edildi.

Fakat ne hikmetse  Dünyanın sayılı karayolu tünellerinden biri olan Ovit tüneli bağlantı yolları yapılmadığından işletilememektedir. Kışın işe yaramamaktadır. Yazık değil mi bunca yatırıma! Ellerinden gelse toprak dolduracaklar harika OVİT tüneline!

Adalet hissi yok olduğunda kabak birilerinin başına patlar muhakkak!

Maalesef yapılanları bütün kamuoyu görüyor, Sadece bu devasa adaletsizliğe hayıflanıyoruz.

Sayın Cumhurbaşkanımız ne hikmetse ulaştırma bakanlığına ambargo koyan Trabzon’un dediğini yapıyor, çevre vilayetlere yapılan haksızlıkları göremiyor, veya göstermiyorlar. Ne menem şeydir anlamadım gitti!

Önümüzde başka bir adaletsizlik örneği var. Rize Artvin Havalimanı! Açıldığından beri sadece iki vilayete uçuşlar gerçekleştirilen hava limanına ilave seferleri bu adaletsiz çark vermiyor. Daha yeni İzmir’e sınırlı sayıda seferler var. Ellerinden gelse o kadar şık, o kadar modern Rize Artvin Hava limanını kapatacaklar ve yürekleri cizzzz dahi etmeyecek. Bazı ileri zekalı haberciler kapasiteden bahsediyorlar! Olayı maniple etmek için akla ziyan tezler ileri sürüyorlar. “Kapasitesini doldurmadı” mavalını okuyup hedef şaşırtıyorlar!

Devletimiz nerde? Neden bu hava limanına yeterli seferler konulmaz. Rize’nin, Artvin’in turizmden başka çıkar yolu yok. Uçak, bu en uzak köşede harika bir araç! Bilet fiyatları yakın hava limanlarının bazen iki katı, bazen üç katı oluyor. Gören yok! Kimsenin kılı kıpırdamıyor!

Kapasite dediğiniz ilk bir yılda % 35 ini aştı. Bir yılda! Gözünüze girsin Rize Artvin Hava limanı!

Ordu Giresun havalimanı da benzer sorunlardan mustarip. O muhteşem hava limanına aynen Rize Artvin hava limanına olduğu gibi da blokaj uygulanıyor, Yolcuları resmen çalınıyor!

Sayın bakanımız lütfetse ve sadece bir kere neler oluyor bu hava limanlarında ? Neden uygun seferler yok? Neden uygun saatlere seferler yok diyemez mi? Derse Trabzon’a almazlar yemin olsun!

Kısaca değineyim. Ben başka hiçbir alternatifi kabul etmiyorum. Tren hattı önce Samsun Sarp arasında yapılması gerekir diyorum. Sonrasında diğer hatlar yapılır. Bunun dışında iki vilayet iki kazaya tren yolu getirmeye uğraşanları da protesto ediyorum.

Bu adaletsizlikleri cem ettiğimiz Mart2024 seçimleri geride kaldı. Kaybedenler kazananlar belli oldu net bir şekilde.

Daha kötüsünü yaşamak istiyorsanız, buyurun, sahne sizin!

Bakı selam ve dua ile