31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nin ardından 15 yıl sonra CHP'den belediye başkanı seçilen Neşet Çakır, Rize Takip'e açıklamalarda bulundu.İlçede yeni dönem için düşündükleri projeler hakkında bilgiler veren Başkan Çakır, "Pazar şu an hizmete susamış durumda. Şehirdeki bakımsızlığı düzeltmeye çalışıyoruz. Eleman ve iş makinesi konusunda sıkıntılarımız var. Bu sıkıntıları çözebilirsek Pazar’a daha faydalı olacağız. Pazar’ın ana caddelerinde bile ciddi sorunlar var. Şu anda sahil bandındaki Karadeniz caddesinin temizliği ile uğraşıyoruz. Üniversite hocamız Mustafa bey şehrin peyzajını üstlendi, 'biz yapacağız' dedi. Biz de kendisine söz verdik, üniversiteye yakışacak bir yürüyüş yolu yapacağız. Bunların haricinde altyapıda ciddi sorunlar var. Her gün bir şikayet geliyor, şikayetlere yetişemiyoruz. Elimizden geldiğince şikayetlere yetişeceğiz ve sorunları çözeceğiz. Altyapıdaki sorunu da bakanlarımıza sunacağız. Projelerimizi ileteceği” dedi.

“PAZAR’I HER GÜZEL BİR İLÇE HALİNE GETİRECEĞİZ”
Pazar’ı her şeyiyle güzel bir ilçe haline getireceklerini söyleyen Neşet Çakır, “Güzelyalı’da bulunan bir tesisi yeniden faaliyete geçireceğiz. Pazar’a yeni bir de otopark daha kazandıracağız. Hemşin yolu güzergahında geçici bir otopark daha sağlayacağız. Şehir içindeki trafiği azaltmak için yeni bir sistem deneyeceğiz. İlerleyen günlerde Pazar’da ne yapmamız gerekiyor, Pazar’a ne katabiliriz diye yeniden görüşeceğiz." ifadelerini kullandı.“PAZAR’DA ÇALIŞAN ÜCRETLERİ ÇOK YÜKSEK”
Başkan Çakır, şu anda belediyenin ciddi bir borcunun olmadığını aktararak, şunları söyledi: 

En Sık Karadeniz Bölgesinde Görülen Ölümcül Hastalık! En Sık Karadeniz Bölgesinde Görülen Ölümcül Hastalık!

"İller Bankasına bir miktar borç var ama hizmet de yok. Keşke hizmet ve yatırım olsaydı da borç da olsaydı. Ben bu borç ile ilgilenseydim ama şu anki sıkıntımız çalışan personelin ücretinin yüksek olması. Rize’nin diğer ilçelerine oranla Pazar’da ücretler çok yüksek. Çalışanlar ile görüşüp, bu ücretleri güncelleyeceğiz. Çünkü bu şekilde altından kalkamayız. Ben onları üzmeyeceğim, onların da beni üzmesini istemiyorum”

“PAZAR GELİŞEMEDİ, BÜYÜYEMEDİ”
“Rize yokken Pazar vardı. Pazar, 1864 yılında kurulan bir ilçe ama gelişemedi, büyüyemedi” diyen Çakır, sözlerini şu şekilde tamamladı: 

“Değişim ve gelişimde ana hedefim Pazar’ı geliştirmek, ilçenin görselini güzelleştirmek. Başkan olmamdaki amacım da buydu. Sayın Cumhurbaşkanımız sayesinde bir havalimanına sahip olduk, ama Pazar buna sahip olamadı. Biz buna sahip olabilmek için çalışacağız. Pazar’ın değişimini ve gelişimini Pazar’a kazandırmaya çalışacağız. Bunu da vatandaşlarımızın desteğiyle, onlarla birlikte yapacağız"

Muhabir: SONER KİRAZ