Rize Terziler ve Konfeksiyoncular Odası Başkanı ve Türkiye Terziler, Konfeksiyoncular ve Giyim Sanatkarları Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Yaşar Karaca, yaptığı açıklamada Rize için önemli bir tarım ürünü olan ilin geçim kaynağı yaş çayın bu yılki fiyatının en az 20 TL olması gerektiğini belirtti. 

Rize-Trabzon Dolmuş Saatleri Rize-Trabzon Dolmuş Saatleri

Karaca, çay üreticilerinin artan maliyetler, işçilik ücretleri, gübre fiyatları, ekonomik zorluklar karşısında ezdirilmemeleri gerektiğini vurguladı. 

Geçen yıl destekleme ile birlikte 11 TL 30 kuruş olan çay fiyatı üreticiyi memnun etmediğine dikkat çeken Karaca, “Bu yıl bu makası kapatmak gerekiyor. Çay üreticisi bu ülkenin atar damarlarından biridir. Tarım ülkenin en önemli üretim kaynağıdır. Çay üreticilerinin daha adil bir gelir elde etmeleri için önemli fiyat artışı beklentisi içindedir. Çay sektörü, Rize’nin ekonomisine büyük katkı sağladığından, bu konuda dikkatli ve destekleyici bir yaklaşım benimsenmelidir" dedi.

Ayrıca Karaca, yaş çay üreticisini korumak için ve düşük fiyatta alımların önüne geçilebilmesi için taban fiyat uygulamasının da getirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Muhabir: ENVER KALENDER