Rize Merkeze bağlı Bağdatlı mahallesinde dünyaya gelen Hızır Hop, İlkokulu Gülbahar ilkokulunda (Şimdiki Şevket Yardımcı İlköğretim Okulu) okuduktan sonra orta öğrenimini Akşam Tekniker Okulunda tamamladı. Yükseköğrenimini İstanbul'da, Yıldız Teknik Üniversitesinde yaptı. 1965 yılında İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun oldu.
1966-67 yıllarında Rize YSE (köy hizmetleri) il teşkilatını kurdu ve iki yıl müdürlüğünü yaptı. 1967-68 yıllarında askerlik hizmeti için Bursa'da bulundu. İstikam yedek subayı olarak askerlik görevini tamamladı. Askerden dönüşünde kendisinin de ortağı olduğu inşaat şirketini kurarak çalışma hayatına özel sektörde devam etti.
Şirketi birçok defa Rize'de en çok vergi ödeyen kurum oldu. Rize'de ve başka şehirlerde büyük ölçekli pek çok projenin sorumluluğunu üstlendi.
1996 yılında Mesut Yılmaz'ın 'kendin için çalıştığın yeter, biraz da Rize için çalış' şeklindeki teklifi üzerine Rize Belediye Başkanlığına aday oldu. 2 Haziran 1996'da yapılan ara seçimleri kazanarak Belediye Başkanı oldu.
Başkan olduğu dönemde belediye binası çalışılamaz durumdaydı. Yeni belediye binası onun döneminde yapıldı. Daha önce farklı binalarda bulunan belediyeye bağlı çeşitli birimleri tek çatı altına topladı.İlk döneminin ardından 1999 yılında yapılan yerel seçimlerde tekrar Rize'den aday oldu ve bir kez daha seçimi kazandı.
İki dönem Rize Belediye Başkanı olarak görev yaptıktan sonra görev süresinin sona erdiği 2004 yılına başkanlıktan ayrıldı. Ardından Rize'de inşaat sektöründe ticaretine devam etti.

Hop, sağlık sorunları nedeniyle 2021 Ocak ayında beyin ameliyatı geçirdi.

İstanbul'da beyin tümörü nedeniyle tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden eski Rize Belediye Başkanı Hızır Hop (83), 2021 yılında memleketi Rize'de toprağa verildi.