Çay eksperi, çayın üretiminden tüketimine kadar her aşamasında uzmanlaşmış bir meslektir. Çayın kalitesini, tadını ve aroma özelliklerini analiz eder, çay üreticilerine tavsiyelerde bulunur ve çay endüstrisindeki yenilikleri takip eder.

Basra Sıcakları Rize’yi Kavuracak Basra Sıcakları Rize’yi Kavuracak

Çay Eksperliği Bölümü Nedir?
Çay eksperliği bölümü bir ön lisans programıdır. Bölüm, çay bitkinisin tarlada yetiştirilmesi, toplanması ve fabrikada üretilmesi aşamalarında görev alacak ara elemanları yetiştirir. Bölümde, öğrencilere çay yetiştiriciliğinin temel prensipleri öğretilir. Mezunların, alanlarında kültürel ve teknik işlemleri uygulayabilecek seviyeye gelmeleri ve sorumluluk sahibi çalışanlar olarak yetişmeleri hedeflenir.

Çay Eksperliği Bölümü Eğitim Süreci Kaç Yıldır?
Çay eksperliği bölümü iki yıllıktır. Meslek yüksekokullarına yer alır. Bu alandan mezun öğrencilerin, DGS ile dikey geçiş yapabileceği bölümler; Tarla Bitkileri, Toprak Bilimi ve Bitki Besleme, Bitki Koruma ve Bahçe Bitkileri bölümleridir. Eksperliği teknolojisi taban puanları yıldan yıla değişmektedir.

2024 Çay Eksperi Maaşları Ne Kadar?
Çay eksperi olarak çalışan kişinin maaşı deneyim süresi, firma, yapılan işin kapsamı gibi birçok kritere göre değişiklik göstermektedir. 
Mayıs 2024 itibarıyla en düşük çay eksperi maaşı 20 bin 900 TL ile 33 bin 800 TL arasında olmakla birlikte güncel maaş ortalama 24.400 TL civarındadır.

Muhabir: SONER KİRAZ