ÇAYKUR'dan yapılan açıklamada 2024 yılı ikinci sürgün yaş çay alım çalışmalarının yapılan planlama doğrultusunda sorunsuz bir şekilde devam ettiği belirtildi.

Birinci sürgün döneminde üreticilerden 213 bin ton yaş çay alımı yapıldığının aktarıldığı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Bölgemizde aile işletmeciliği olarak başlayan çay tarımı ve ziraatının mümkün olduğunca devam ettirilerek gelecek nesillere aktarılmasını sağlamak; ancak doğru uygulama ve politikalarla çayımıza sahip çıkmakla mümkün olacaktır. Dolayısıyla çay hasadının mümkün olduğu kadar üreticilerimiz tarafından yapılması, toplanan ürün içerisinde yabancı ot, kök ve kuru yaprak olmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Teşekkül olarak da üstlendiğimiz misyon bilincinin gereği olarak gerekli koordinasyon ve denetim çalışmalarını uygulamaya alıyor, sektör içi çalışmaları da takip ediyoruz."

Açıklamada, bölgedeki çayın gelişim süreçlerine uygun olarak ikinci sürgün çay alımlarına 26 Haziran Çarşamba günü başlanacağı bildirildi.

Muhabir: ERHAN ALPAYDIN