Çukutli, Doğu Karadeniz’de yaş çay sezonunun başlamasıyla ilgili yazılı açıklama yaptı.

Yaş çay üretim ve işlemesini kapsayan sektörün Karadeniz Bölgesi için önemine dikkat çeken Çukutli, 2024 yaş çay sezonunun çay üreticilerine ve çay sektöründe çalışan işçilere hayırlı olması temennisinde bulundu.

"ÇAYKUR İşçisinin Yaşadığı Sorunu Her Platformda Dile Getiriyoruz"
Geçtiğimiz yıllarda ÇAYKUR’da çalışan işçilerin çalışma sürelerinin artırılmasına ilişkin önemli kazanımlar elde edildiğini belirten Çukutli, “Bizim talebimiz, çalışma sürelerinin geçici işçilerle ilgili çıkarılan kanuna uygun olarak düzenlenmesi ve kalıcı bir çözüm üretilmesidir. Çay sektörü Türkiye için önemli ve kritik sektörlerden biridir. Karadeniz halkının en önemli geçim kaynaklarından olan çay sektöründe yaşanan mevsimlik işçi sorununun da artık kalıcı bir çözüme kavuşturulması gerekiyor. Sorunun çözümü için ÇAYKUR Genel Müdürlüğü, bölge milletvekilleri ve hükümet nezdinde girişimlerimiz devam ediyor. Hak-İş Konfederasyonu olarak 13. Çalışma Meclisi toplantısında ÇAYKUR ile ilgili taleplerimizi yüksek sesle dile getirdik. ÇAYKUR işçisinin yaşadığı sorunu her platformda dile getiriyoruz.  Bu konudaki çabalarımızı kararlılıkla sürdürerek Çaykur işçisinin haklı mücadelesini sonuca ulaştırmak için çalışmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

ÇAYDEF Onursal Başkanı Vefat Etti ÇAYDEF Onursal Başkanı Vefat Etti

Çukutli, ÇAYKUR’da mevsimlik işçi sorununun çözümüne yönelik hükümete farklı çözüm önerileri sunduklarını dile getirerek, "ÇAYKUR işçisinden 6 aylık maaşla bir yıl geçinmesi isteniyor. Bu çalışma şekli sosyal hukuk devleti ilkesiyle bağdaşmayan bir durumdur. Yıllardır devam eden bu gayri insani çalışma şekli daha fazla sürdürülemez. Sorunun çözümü noktasında sunduğumuz öneriler dikkate alınmalı ve ÇAYKUR işçilerinin karşı karşıya bırakıldığı haksız durum giderilmelidir. ÇAYKUR işçisi kimseden ayrıcalık beklemiyor, çalışma barışına uygun insani şartlarda bir çalışma hayatı istiyor. ÇAYKUR işçisinin haklı haykırışına kulak verilmeli ve ÇAYKUR'daki mevsimlik işçi sorunu kalıcı olarak çözülmelidir.” ifadelerini kullandı.

Muhabir: ERHAN ALPAYDIN