ÇAYKUR'a bağlı Karaca Çay Fabrikası'nın bacasının filitresiz olması ve işlenmiş çay çöpünün tozu yününden mahalle sakinleri, her gün çile çekiyor. Kapı ve pencerelerini açamayan mahalle sakinleri fabrika ile ÇAYKUR'A her  türlü şikayetlerine rağmen bir sonuç alamamaktan yakınıyor. Mahallenin ortasında yer alan çay fabrikasının yaklaşık 200 metre yakınında bir ilköğretim okulu da yer alıyor. Fabrikanın kömür ve işlenmiş çay tozu özellikle astım ve KOAH hastalarının hayatını olumsuz bir şekilde etkiliyor. Bölgeye yayılan tozlar çay bahçelerinin üzerine düşerek çaya da zarar veriyor.

Rtrsda

Fabrika Yangını Ağaçlık Alana Sıçradı Fabrika Yangını Ağaçlık Alana Sıçradı

ÇAYKUR dahil bir çok kuruma şikayetlerini bildirdiklerini belirten Pınaraltı Mahallesi Muhtarı İshak Akyüz, "Başka fabrikalarda işlenen çay çöplerini bu fabrikanın sahasına döküyorlar. Hemen aşağısında okul var. Yağmur yağdığı zaman bu çöpten çıkan kirli su akarsulara karışıyor. Üç mahalle muhtarı olarak ÇAYKUR'a müracaat ettik, hiçbir sonuç çıkmadı. Yetkililerden bu sorunu çözmelerini istiyoruz. Fabrika bacasından çıkan kömür tozu, çay çöplerinin tozları kafamıza yağıyor. 181'i aradık oradan da bir sonuç çıkmadı" dedi. 

A W220954 03

"Süpürge elimizde kaldı"  
Yetkililerden bir çözüm beklediklerini ifade eden mahalle sakinlerinden Nimet Akyüz ise "Her gün balkon süpürmekten bezdik. Toz almaktan bıktık. Süpürge elimizde kaldı. Yetkililerden çözüm bekliyoruz. Balkon cam açamıyoruz. Komşularda herkeste şikayetçi. Balkona çamaşır asamıyoruz. İstanbul'dan buraya temiz hava almaya geliyoruz ama toz içine kalıyoruz. Tozdan kaçıyoruz toza yakalanıyoruz. Ben astım hastasıyım, eşim KOAH  hastası. Bu soruna çözüm bekliyoruz" derken, Seyhan Akyüz ise "Fabrikanın tozundan bıktık, usandık, illallah dedik. Her gün 2-3 kez balkon yıkıyoruz. Kapı pencere açamıyoruz. Halılar hemen toz oluyor. Yetkililerden oturdukları yerden kalkıp bu soruna bir çözüm bulmalarını bekliyoruz" ifadelerini kullandı.  

A W220954 07

Kaynak: İHA