Cumhurbaşkanımız, Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın ismini taşıyan Üniversitemiz, 11.04.2012 tarih ve 28261 Sayılı Resmi Gazete 'de yayımlanan 6287 Sayılı Kanun ile 'Rize Üniversitesi' olan ismi, Cumhurbaşkanları ve Başbakanlar çıkaran şehirlerdeki diğer Üniversitelere verilen devlet büyüklerinin isimleri gibi, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın memleketi Rize Üniversitesinin ismi, 'Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi' şeklinde değiştirilmişti.
Bugün, başta ülkesi Türkiye'nin kalkınması, refahı ve her alandaki devrim niteliğinde icraatlarıyla sadece ülkesinde değil, bütün dünya genelinde artık önemli bir devlet adamı, önemli bir dünya lideri konumuna gelen, Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın memleketinde ismini taşıyan, RTE Üniversitesi artık dünyanın en gözde üniversiteleri arasında dünyaca marka bir üniversite konumuna gelmiştir.
'Bilgi ve Değer Üreten Üniversite' sloganıyla yola çıkan ve 9 yıl gibi kısa sürede 12 fakülte, 6 Yüksekokul, 7 Meslek Yüksekokulu, 3 Enstitü, 9 Araştırma Merkezi ve 16 bini aşkın öğrencisi ile her yıl hızla gelişerek büyüyen, insana ve kaliteye değer veren anlayışla birçok Uluslararası projeleri hayata geçiren, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rize ve Bölgesindeki kamu kurum ve kuruluşlara, STK'lara ve yatırımcılara destek olmayı kendisine bir görev kabul etmiş konumdadır.
Bugün dünyanın, en ünlü, en çok ismi bilinen Üniversitelerinde var olan laboratuvarlara sahip Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Laboratuvarlarında verilemeye başlanan hizmetler her türlü takdirin üzerindedir.
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinin başarılı genç Rektörü, Sn. Prof. Dr. Hüseyin Karaman, 'Üniversitemiz kısa zamanda kurulmuş olmasına rağmen, başat eğitim ve öğretim, araştırma, geliştirme ve altyapısı açısından kısa zamanda çok önemli bir noktaya ve konuma gelmiştir. İlimiz ve bölgemizdeki kişi ve kurumların ihtiyacı olan, çay, su, bal, gübre, kömür, akaryakıt, çimento, beton, asfalt, toprak gibi birçok analiz ve deneyler ile radyasyon ve manyetik alan ölçümü gibi analizler, başta Merkezi Araştırma Laboratuvarları olmak üzere, su ürünleri Fakültesi, Mühendislik fakültesi, Fen Edebiyat Fakültelerimizde bulunan laboratuvarlarda gerçekleştirilmektedir. Ayrıca üniversitemiz, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulunda her türlü araç muayenesi yapılmaktadır. Üniversitelerin bulundukları bölgeye ve bölgedeki kurum ve kuruluşlar ile kişilere katkı vermesi ve destek olması en önemli görevlerinden biridir. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi olarak, bugün ulaşmış olduğumuz araştırma, geliştirme altyapısından ilimiz ve bölgemizdeki kamu, kurum ve kuruluşları ile özel kuruluşların, ilimiz ve bölgemizdeki sanayinin de yararlanmasını amaçlamaktayız. Üniversite olarak, eğittim, öğretim ve sağlık alanında ilimiz ve bölgemizin ihtiyacını karşılamanın yanı sıra, araştırma, geliştirme açısından da ihtiyaçlara cevap verecek duruma gelmiş olmanın mutluluğunu yaşamaktayız.' açıklamasında bulundu. Sayın Rektörümüzü ve akademik kadrosunu, bu çok yönlü, bu çok detaylı teknolojik hizmetlerinden dolayı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum. (b.a.k)