RTEÜ'den yapılan açıklamada, 'Karadeniz Havzasında Mavi ve Akıllı Dönüşümün Güçlendirilmesi (Empowering Blue and Smart Transformation of the Black Sea Basin - Blue Gates)' başlıklı Avrupa Birliği projesinin, Karadeniz Havzası Sınır Ötesi İş Birliği (Interreg NEXT Black Sea Basin) programı tarafından desteklenmeye hak kazandığı belirtildi.

Açıklamada, yürütücülüğünü RTEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Göktuğ Dalgıç’ın yapacağı ve 30 ay sürecek projede, Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Şevki Kayış, Prof. Dr. Emre Çağlak, Prof. Dr. İlker Zeki Kurtoğlu, Doç. Dr. Barış Karslı ile Dr. Öğr. Üyesi Salih Kumru araştırmacı olarak yer alacağı kaydedildi.

Türkiye'de RTEÜ ile Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansının yer aldığı proje konsorsiyumunu Romanya’dan Karadeniz Üniversiteler Ağı, Bulgaristan’dan Burgas Belediyesi ve Ukrayna’dan Odessa Denizcilik Üniversitesi oluşturduğu bilgisinin verildiği açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Çayeli Zekâ Oyunları Süper Ligi Başladı Çayeli Zekâ Oyunları Süper Ligi Başladı

"Ulusötesi bir Karadeniz Mavi Ekonomi Kümesi’nin (BlueIN4BS) oluşturulması hedeflenen proje kapsamında, ileri teknoloji, bilgi, model, yöntem ve standartların benimsenmesine yönelik Ortak Kapasite Geliştirme Programı yapılarak, iş paketlerinde yer alan 'demo günleri', 'yaz okulları' gibi faaliyetler ile su ürünleri sektörü paydaşları bir araya getirilecek. Su Ürünleri Fakültemiz bünyesinde kurulacak ileri teknolojiler laboratuvarı ile balık hastalıklarında hızlı tanı kitleri ve aşı uygulamaları, su ürünleri tazelik kontrolünde kullanılabilecek sensörler ile renk değiştirebilen madde testleri çalışılacak."

Muhabir: ERHAN ALPAYDIN