Tornacı, mevcut başkan Güven Aksoy'un birçok kurumda başkan olarak görev yaptığını belirterek, bu saltanatın artık son bulması gerektiğini ifade etti. 

Tornacı, Birlik Başkanı Güven Aksoy’un tam 6 görevi birden yürüttüğünü ve 6 esnaf temsilcisi görevlerden ise yüksek miktarda maaş, harcırah, toplantı ücreti aldığını ayrıca üç makam arabası olduğu görev sürecinde esnafa karşı görevini yapmadığını söyledi.

Başkanlık için adaylığını açıklayan Rize Madeni Sanatkarlar Esnaf Odası Başkanı Adem Tornacı, önemli açıklamalarda bulunup mevcut başkan Güven Aksoy'u sert bir şekilde eleştirdi.

BİR KOLTUKTA 6 KARPUZ OLMAZ
Esnaf Odası Başkanı Tornacı; Esnaf Başkanlıkları ve Yönetim Kurulu üyeliklerinden binlerce lira her ay hesabına Aksoy'un Rize esnafı için yaptığı bir projeyi veya Rize esnafına bir eğitim, bir sosyal yardım veya her hangi bir faydayı hatırlıyor musunuz? Esnafın aidatlarıyla uçak biletleri, keyfi ziyaretler, yemekler gibi harcamaları esnaf teşkilatı bütçesi ile yapan başkan, katıldığı hangi toplantıda Rize esnafına ne tür bir fayda yansıtmıştır.  Bir koltukta 6 karpuz olmaz. Bu yapının içinde olan milyon TL'ler şu ana kadar makam arabalarına, makam odalarına ve keyfi gezilere yemeklere harcanmıştır. Rize'nin 26 esnaf odasına en iyi hizmeti vermek için RESOB başkanlığına adayım. Rize esnaf ve sanatkarına en doğru, en güzel ve en dürüst hizmeti vermek için aday oldum' dedi.


“AKSOY’A ‘6 YERDE GÖREV ALMAK NEDİR DEDİM’ İSTİFA ETTİM”
Tornacı, genel kurula sayılı günler kaldığını belirterek, 'Demokrasi gereği bütün üyelerin odaya talip olabilir. En doğru kararı yine oda üyeleri verecektir. Mevcut başkan Güven Aksoy bir çok yerde başkandır. Artık bu teşkilatı saltanatın sürdürüldüğü bir yer olmaktan çıkarıp hizmet odaklı yönetim anlayışını getireceğiz. Mevcut Başkan Aksoy, 4 başkanlık 2 de Ankara üst yönetim kurullarında görev yapmaktadır. Bu durumdan bir çok esnaf teşkilatı rahatsızdır. Bunu belirterek yanlış olduğunu kendisine de defalarca ilettim. Bu yüzden böyle bir karar aldım. Mevcut Başkan; sırasıyla Rize Elektrik ve Elektronik Esnaf Odası Başkanıdır. Rize Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatif Başkanıdır. Ayrıca Rize Artvin Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birliği Bölge Başkanıdır. Bitmedi, Rize Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birlik Başkanıdır. Bunun yanında Türkiye Esnaf Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Yönetim Kurulu Üyesidir. Ayrıca Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB)'da Yönetim Kurulu üyesidir. Toplamda 6 farklı kurumda başkan ve yöneticilik yapmaktadır. Bu durumun doğru olmadığını düşündüğümden mevcut başkan ve yönetiminden ayrıldım ve toplantılarına da katılmayacağım' diye konuştu.

AKSOY, ‘HİÇBİR GÖREVİMİ BIRAKMAYACAĞIM’ DEDİ
Rize'deki üç büyük odanın bir çok sorumluluklarının olduğunu dile getiren Başkan Adayı Tornacı, 'Mevcut başkan hangi makamın işlerini takip edecek. Buralar başkan yardımcıları veya vekilliklerle yönetilecekse zaten o kişilere bu görevi bırakmalıdır. Bunları söyleyince mevcut Başkan Aksoy ile ters düştük. Amacım alınan görevlerin sorumluluğu bilinciyle bu görevlerde hizmet vermektir. Üç büyük esnaf odası üst yönetimlerini kameralarla mı yönetecek. Biz esnaf odaları olarak kendisine bir kişinin bu kadar çok yerde görev yapmaması gerektiğini bir yeri bırakmasını söyledik. Ancak Aksoy, bize 'Beni bu görevlere kimse getirmedi. Ben kendim geldim. Hiçbir görevimi bırakmayacağım. İsteyen çıkar karşımda aday olur' diye karşılık verdi. Bu görüşmeler sonrası ben ve benim gibi düşünen yönetici arkadaşlarımla 5 Mayıs'ta yapılacak olan Rize Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Başkanlığı seçimlerinde aday oldum. Seçimler meslek kuruluşlarının doğal icraatlarıdır. Gereğini esnaf teşkilatımız yapacağına inancım tamdır' şeklinde konuştu.

ODALARI VE KOOPERATİFLERİ KENDİ MENFAAT VE ÇIKARLARI İÇİN KULLANAMAZ
Rize'nin 26 odasının olduğuna dikkat çeken Başkan Adayı Adem Tornacı, 'Mevcut Başkan Güven Aksoy bir güç zehirlenmesi yaşayarak kendini aşırı güçlü hissetmeye başladı. Ayrıca birliğin eski başkan olan Muammer Atılgan görev yaptığı dönemde iki ayrı kurumun başındaydı. O dönemde yönetim kurulu üyesi olan Güven Aksoy, Atılgan'a iki ayrı kurumda görev yapmasının etik olmayacağını söyleyip görevleri bırakmasına neden olmuştu ve yapılan seçimlerde de görevleri devralmıştı. Ama şimdi Güven Aksoy, Rize'de 4 tane oda ve kooperatifin başkanlığı ile birlikte Ankara'da da TESK ve TESKOMB' dada yönetim kurulu üyeliği yapıyor. Rize'de 26 oda var ve bunların hepsinin başkanları yöneticileri üyeleri eşittir. Böylesine kurumlar kimsenin tekelinde değildir. Kimsede odaları ve kooperatifleri kendi menfaat ve çıkarları için kullanamaz' ifadelerini kullandı.

SALTANAT SÜRMEK İÇİN DEĞİL ESNAFIMIZA HİZMET VERMEK İÇİN ADAY OLDUM
Tornacı, 'Bizim amacımız Esnaf Odalar Birliğini birlik ve beraberlik içinde yönetmektir. Tüm çabamızı bunun için vereceğiz. Ayrıca Rize Belediye Başkanımız Rahmi Metin'in Kentsel dönüşüm projesinde odalar birliğine ayrılan yeri hizmete sokacağız. Kısa, orta ve uzun vadede planlarımızı oluşturduk. Bakkalımızdan terzimize, berberimizden ayakkabıcımıza, sanayicimizden şoför esnafımıza kadar her kesimde yaşanan sorun ve sıkıntıları iyi biliyoruz. Elbette esnaf odalarının çok büyük bir yaptırım gücü yok. Ama ben ve arkadaşlarım mesleki temsilciler olarak saltanat sürmek için değil esnafımıza hizmet vermek için aday oldum. Her şeyleriyle ilgilenip seslerini duyuracağız' dedi.

ALMIŞ OLDUĞU MAAŞLARI ÇIKIP KENDİSİ AÇIKLASIN!
Mevcut Birlik Başkanı Güven Aksoy şuanda esnaf olmadığının altını çizen Adem Tornacı, 'Kendisi iş yerini kapattı. Sadece bir boş veri levhasıyla beraber hem birlik başkanlığı hem de kooperatif de görev yapmaktadır. Aktif bir iş faaliyeti yok ama bir şirkete kayıtlı olduğu için Ticaret ve Sanayi odasına üyedir. Buda yasal olmadığından odalar ve kooperatifleri bırakması gerekmektedir. Ancak bir şekilde bunu yürütmektedir. Aksoy'un en fazla eleştirildiği konuların başında ise almış olduğu maaşlar geliyor. Ben bu konuda bir şey söylemeyeceğim. Almış olduğu maaşları çıkıp kendisine güveniyorsa açıklasın. Tüm görevleri ben yaparım sevdası içinde. Tek birini bile bırakmak istemiyor. Bununla da Güven Aksoy'un böylesine bir saltanat sürmesine artık dur demenin zamanı geldi” diye konuştu. 

AKSOY’A 3 MAKAM ARABASI TAHSİS EDİLMİŞTİR
Rize esnaf ve sanatkarı buna daha fazla müsaade etmeyeceğini dile getiren Tornacı, “Seçimde gerekli olanı esnaf temsilcileri yapacaktır. Şunun da bilinmesini istiyorum; Türkiye'nin hiçbir ilinde 4 başkanlık ile beraber Ankara'da 2 yöneticilik yapan bir kişi daha yoktur. Ayrıca yetmiyormuş gibi Aksoy'un her başkanlığı için kullanımına sunulmuş 3 tane makam aracı tahsis edilmiştir. Bunları görerek esnafın zor günler geçirdiği dönemde yanlış olduğunu ifade ettim. Ben kendi odamdan iki asgari ücret alma yetkim var. Kanunlar çerçevesinde bize bunu hak tanımışlar ama biz odalarımızdan maaş almıyoruz. Esnaf odaları başkan ve yöneticileri yapılacak olan seçimlerde odalarına sahip çıkacaktır. Ben bunun takdirini de Rize kamuoyuna bırakıyorum' diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak: HABER MERKEZİ