Bugün, Dünya sigarayı bırakma günü. Sigaradan dünyada 5 milyon Türkiye'de ise yılda ortalama 200 bin kişi hayatını kaybediyor.
Dünya üzerinde yaşayan insanların sağlığını tehdit eden en önemli etkenlerden biri sigara kullanımıdır. Önemli bir halk sağlığı sorunu olan sigara kullanımı aynı zamanda birey ve ülke ekonomisini olumsuz yönde etkileyen bir alışkanlıktır. '9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü' adı altında tertip edilen etkinliklerin amacı; sigara kullanma alışkanlığı olan insanların sigaranın zararları konusundaki bilgilerini artırmak suretiyle, insanların sigara kullanma alışkanlığından uzaklaşmasına sebep olacak birtakım davranış değişikliklerine sebep olmaktır. Başka bir ifade ile '9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü' adı altında tertip edilen etkinliklerin amacı, sigaranın zararları konusunda toplumsal farkındalık oluşturmaktır.
Dünyada her yıl 4 milyon, Türkiye' de ise 100.000 insan sigaradan hayatını kaybetmektedir. Sigara içenlerde kanserden ölüm oranı içmeyenlere göre 15-25 kat daha fazladır. Hatta yapılan araştırmalarda, içilen her bir sigaranın insan ömründen 12 dakika çaldığı hesaplanmıştır. Dünya Sağlık Örgütü sigaraya bağlı hastalıklardan her yıl yaklaşık 5 milyon kişinin öldüğü, sakat ve felç kaldığını bildirmektedir. Türkiye'de ise her yıl sigaraya bağlı hastalıklardan 200 bin kişi hayatını kaybetmekte, sakat ve felç kalmaktadır. Bu rakamlar trafik kazalarından, terör kurbanlarımız gibi ölümlerin toplamından yaklaşık 5 kat daha fazladır.
Kapalı alanlarda ve toplu yaşam alanlarında tütün ve tütün ürünlerinin içildiğinin tespit edilmesi halinde vatandaşlarımız Bakanlığımızın '184' numaralı telefonuna ihbarda bulunmaktadırlar. Ayrıca sigarayı bırakma konusunda gönüllü bireyler ALO 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı'nı arayarak konu hakkında daha detaylı bilgi alabilirler.
Gelin, 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Gününü fırsat bilerek, sigarasız ve sağlıklı bir hayat için sigarayı hayatımızdan çıkaralım.
SAĞLIKLI VE HUZURLU BİR YAŞAM İÇİN, SİGARAYI BIRAKALIM, HAYATIN TADINA VARALIM! (Yeşilay Cemiyeti Eski Rize Temsilcisi / B.A.K )