“Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle başlayan savaş 2 yılı geride bıraktı. 24 Şubat 2022'de başlayan savaşın yakın zamanda sona ereceğini öngörmek zor görünüyor.

Öyle ki ne Ukrayna ne de Rusya, barış anlaşması için uygun bir zemin oluşturmuş gibi görünmüyor.

Zira, Kiev yönetimi sınırlarını koruma konusunda kararlı adımlar atarken, Moskova yönetimi, hedeflerine ulaşana kadar savaşın devam edeceğini söylüyor.

Üstelik bu durum sadece iki ülke için değil küresel siyasette de birçok yeni gelişmenin yaşanmasına neden oldu.” Şimdiye kadar yaşananların ve çatışmanın gelecekte alabileceği şekle,  ABD etkisine bakmak lazım!

Son zamanlarda Ukrayna’ya yapılacak askeri yardımlara ABD’ isteksiz davranması Avrupa ülkelerini derin endişelere sürüklüyor. Bu politika ile Avrupa’nın kucağına düşmesini planlamaktadır. Oyun bu yönüyle çok tehlikeli bir hal almıştır.

Kıta Avrupa’sının kan denizde yüzmesi an meselesidir. Çünkü Ukrayna, Rus’ların adım adım ilerlemesini durduramıyor!
Tehlikeyi kapıda gören Avrupa ülkeleri her an Ukrayna’ya asker gönderebilir. Bu savaşın yayılması demek. Bu uzak olmayan bir dönemde 3. Dünya savaşı demek. ABD bu durumda en karlı çıkan ülke olacaktır. Silah sistemlerini yeniden gözden geçirecek olan ülkeler ABD’nın eline düşecektir. ABD’nin istediği tehlikeli gelişme budur.

Başlatılan savaşlar dünyanın hiçbir yerinde durmadan devam ediyor. Suriye’de, Irakta Ukrayna’da, Güney Kafkasya’da savaşlar durmayacak. Ermenistan son günlerde kaşınmaya başladı. Azerbaycan’a saldırması an meselesidir. Bizi doğrudan ilgilendiren bu tehlikeli gelişme savaşın bu coğrafyada durmaması demektir. Barış için olgunlaşan durum terine dönmek üzeredir.

Rusya’dan uzaklaşan Ermenistan’ı Avrupa ülkelerinin ağına düşmüş gibi!

4 milyon nüfusu ile bile bile lades demek üzeredir Ermenistan. 

Büyük şeytan büyük oyunlar peşindedir.

ABD Çin’le bir kapışmaya girmeden bu coğrafyada rahat yoktur.

Ülkesinden binlerce kilometre uzakta savasıların sürmesi büyük şeytanın onulmaz planıdır.

Bu durumu görmeyen Avrupa’nın bir an önce akl-i selime dönmesi ABD mengenesinden kurtulmanın en önemli adımı olacaktır.

Durmayan savaşlar bütün dünyayı ateş çemberine yaklaştıracaktır.

Selam ve dua ile…