Birkaç gündür Ankara’dayım. Sonrasında İstanbul’da yeğenimin düğün törenine katılıp inşallah memleketim, cennetim Rize’me döneceğim.

Dünya çok küçük, zaman inanılmaz hızlı. Yeğenim Harward’ta yüksek lisansını yapıp Newyork’da özel mimarlık bürosu açtı. Şimdi bir Amerikalı ile evlenmek için Sedef adasında düğün yapıyor. Daha dündü, onun başarılarını konuşuyorduk. İlkokulda lisede Yıldız Teknikte… Zaman su gibi aktı ve mutlu gününe tanıklık edeceğim.

Böylesine bir değerin devletimiz farkında değil hala. Harward’a davet edildiğinde onu Ankara’ya götürmüş, milletvekilinden yardım istemiştim. Parlak okul yıllarının ardından Amerika’da yaşamını sürdürme ortamını buldu. Ben inanıyorum ki devletimiz ona en ufak bir ilgi gösterse vatanında çalışmak, vatanında başarılı olmak isterdi.

Böylesine hikayeleri hep dinliyoruz, hem millet olarak hem yönetenler olarak. Beyin göçünün herkes farkında fakat yetkililer hiçbir girişimde bulunmuyorlar. Veya biz göremiyoruz.

Duyan varsa beri gelsin. Batı bütün değerlerimizi sömürüyor. Az gelişmiş ülkelerin böylesine başarılı değerleri toplamasından şikayet edeceğimize elimizdeki imkanları bu değerleri ülkemizde tutmak için sarf etsek olmaz mı?

Yolar araçlarla dolu. Otobanlar yetmiyor. Ankara çevre yolunu uzaktan izliyorum. Otomobil kadar Tır var yollarda. Altyapıyı doğru kurmadığımız için her gün binlerce yüzbinlerce araçlar yollarda. Tren yollarının gerektiği şekilde yapılmaması kaybettiriyor, zaman ve kaynak israfı had safhaya çıkıyor.

Gören var, gereğini yapan yok. Şimdinin değil, geçmişin hataları devam ettiriliyor.

At arabası ile arabanın mukayesesini yapanlar deniz ve tren yolu ulaşımını 2024 yılında bile göremiyor.

Ne zaman doğruya yöneleceğiz? Ne zaman Tren yolu birinci meselemiz olacak? Düşünün bu zamanda bir bölgede trenin adı yok! Karadeniz, özellikle Doğu Karadeniz mahrum bu altyapıdan.

Evet en büyük meselemiz beyin göçü ve hala düzenleyemediğimiz altyapı meselemiz.

Batı altyapı meselesini çözmüş mutlu ve müreffeh bir şekilde yaşamayı sürdürüyor.

Biz ne zaman gerçekleri göreceğiz? Ne zaman ülkemizden kaçan değerleri geri döndüreceğiz? Ne zaman uyanacağız?

Baki selam ve dua ile.