Yaklaşık bir ay önce görevinden affını isteyen AK Parti Rize İl Başkanı Hikmet Ayar'ın yerine gelecek isim henüz belli olmadı.

Ayar, "Cumhurbaşkanımızın elini rahatlatmak adına 'Bu işi Rize'den başlatalım' diyerek il başkanlığı görevimden affımı istedim" demişti.

Üzerinden tam 48 gün geçti, Başkan Ayar halen görevinde. Gelecek yeni ismi kendisi de merakla bekliyordur. 

Peki Rize'de AK Parti İl Başkanı kim olacak veya kim olmalı?

Şu an Rize siyasetinin en önemli konularının başında bu soru geliyor. Bir yerel seçim geçirdik. Önümüzde epey süre daha seçim yok. Bir erken seçimde görülmüyor gibi ama burası Türkiye. Seçimle yatıp, kalkmaya alıştık artık. 

Konuşulan isimler ve Ankara kulislerinde dolaşan isimlerden biraz bahsetmek istiyorum.

İl başkanlığına talipli isimlerin başında Yılmaz Katmer geliyor. Eski il başkanı. Bir önceki dönem AK Parti'nin üçüncü sıra milletvekili adayı, muhasebeci ve yılardır çay sektöründe. Şehirde birçok kesim tarafından sevilen, bilinen bir isim. Siyasette ismi hep olan Katmer, şu an kamuoyunda en şanslı başkan adayı.

Bir diğer isim ise Ali İhsan Yazıcı. Eski merkez ilçe başkanı. Mobilya sektöründe esnaf. Şu an İlim Yayma Cemiyeti Rize Şube Başkanı. Uzun zamandır siyasette görev almaması bu ismi öne çıkartıyor. İsmi yıpranmamış.

Konuşulmayan fakat Ankara kulislerinde dillendirilen bir isim diğer ise Halil Bakırcı. Rize'de seçimlerde üst üste yaşanan oy düşüklüğü parti ile vatandaş arasında köprü olabilecek 'ağır abi' modeli olması için Bakırcı isminin gündemde olduğu bilgisini aldık. İki dönem belediye başkanlığı yaptıktan sonra Rize'de işlerinin başında kalan Bakırcı, sosyal yönüyle de biliniyor, tanınıyor. 

Yine dilden dile konuşulan bir isim mevcut AK Parti Rize Merkez İlçe Başkanı Burak Ak. Yaşının genç olması nedeniyle bazı kesim tarafından onaylanmasa da enerjisi ve insanlara yaklaşımıyla da pozitif düşüncede olan vatandaşların sayısı da oldukça yüksek. 

AK Parti'de geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı sonrası Zonguldak, Kastamonu, Osmaniye, Adıyaman, Gaziantep, Erzincan ve Afyonkarahisar'ın il başkanları değişmişti. 

Bu isimler arasında 48 gün önce il başkanlığından affını isteyen Hikmet Ayar’ın yerine bir ismin atanmaması henüz atanacak ismin belirlenmediğini gösterdi. 

AK Parti Rize İl Başkanlığı için bazı isimlere teklif götürüldüğü bu konuda olumlu dönüşlerin alınamadığı bilgisi de var. Bu yüzden uzun bir süre daha atmanın olamayacağı da konuşuluyor.

Geçtiğimiz yıllarda yapılan siyaset artık Türkiye’de ve ilimizde aynı dozda olmayacak. İnsanlar ekonomik şartlardan zorlandıkça siyaseti suçluyor. Bu da yeni göreve gelecek başkan ve yönetime ağır sorumluluklar yükleyecek. 

O yüzden vatandaşları kucaklayacak onların gerçek sorunlarıyla dertlenecek onlara çözüm üretecek yöneticilerin görevlerde olması temennimiz. Bu sadece AK Parti İl Başkanlığı için değil! Kamu kurumlarında ve STK’larda da bu düsturla hareket edilmeli. Bu milletin verdiği vergilerle, verdiği oylarla geldikleri yerlerde üzerine düşen görevleri ve sorumlulukları yapmayanlardan; gün gelir hitap ettiği kitle, gün gelir Allah hesabını sorar.