Sağlık Bakanı Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, çeşitli görüşmelerde bulunmak üzere ikinci saha ziyaretini memleketi Rize’ye gerçekleştirdi.

İki günlük yoğun Rize programı için beraberindeki heyet ile birlikte 7 Temmuz Pazar günü erken saatlerde Rize-Artvin Havalimanı’na inen Sağlık Bakanı Kemal Memişoğlu, il protokolü tarafından karşılandı. Ziyaretinin ilk gününde şehir merkezindeki Rizeli vatandaşlarla buluşan Sağlık Bakanı Kemal Memişoğlu, tebrikleri kabul etti.

Rize programının ikinci gününe Aile Sağlığı Merkezi ziyareti ile başlayan Bakan Memişoğlu, sağlık çalışanları ile bir araya gelerek birinci basamak sağlık hizmetlerinin önemini vurguladı. Programın devamında Rize Valiliğinde bölgedeki güncel sağlık göstergelerinin ve yatırımlarının değerlendirildiği toplantıya katılan Bakan Memişoğlu, görüşmenin ardından yaptığı basın açıklamasında şu ifadeleri kullandı: 

“Türkiye, dünyanın en iyi sağlık hizmeti sunan ülkelerinden biri”
“Rize’nin sağlıkla ilgili güncel durumunu, gelecekle ilgili taleplerini ve vizyonunu dinledik. Sahaya çıkıp hastanelerimizi ve hastane inşaatlarımızı ziyaret edeceğiz. Türkiye, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde dünyanın en iyi sağlık hizmeti sunan ülkelerinden biri.

“Şehir Hastanesi’ni kısa zamanda milletimizin hizmetine sunacağız”
Herkesin merak ettiği Şehir Hastanesi’ni, belki de Türkiye’nin en güzel, en iyi Şehir Hastanesi’ni kısa zamanda milletimizin hizmetine sunacağız.  Şehir Hastanesi, ildeki sağlıkla ilgili problemlerin çok büyük bir oranda azalmasını hatta bitmesini sağlayacak. Sağlık Bakanlığı olarak, hedefimiz Rize’de çözülememiş hiçbir sağlık probleminin kalmaması ve hastalarımızın başka bir ilde sağlık hizmeti almaya ihtiyaç duymamasıdır. İnşallah bunu sağlayacağız.

“Hastalanmadan önce sağlığımızı korumak önceliğimiz olmalı”
Aile hekimliği, temel sağlık hizmetleri ve hastalanmadan sağlığımızı korumayla ilgili büyük bir çaba harcamamız gerektiğini de görüyorum. Özellikle yaşlılarımıza ve çocuklarımıza hizmetleri daha çabuk, daha erken ulaştırabilecek aile hekimliklerini ve sağlıklı yaşam merkezlerini güçlendireceğiz. Bu konudaki planlamaları çok yakın zamanda halkımıza duyuracağız. Halkımıza şunu ifade etmek istiyorum, hastalanmadan önce sağlığımızı korumak önceliğimiz olmalı. Bunu sağlayacak olan da temel sağlık hizmetleridir.

“Sahayı dolaşacağım, sahanın dertlerini dinleyeceğim”
“Bizi misafir eden, canıgönülden sarılan ve bağrına basan hemşehrilerime çok teşekkür ediyorum. Sık sık beraber olacağız, sahayı dolaşacağım, sahanın dertlerini dinleyeceğim ve merkezimiz Ankara’da sorunlarımızı çözmek için hep beraber çalışacağız. Siz değerli basın mensuplarına teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum, Allah’a emanet olun.”

Muhabir: SONER KİRAZ